Οι ζωγράφοι στα βουνά της Ελεύθερης Ελλάδας 1941-45

Το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ μπορεί να αποτελέσει υποστηρικτικό υλικό στο Κεφάλαιο 10, Ενότητα 48 της Ιστορίας της Γ΄Γυμνασίου.

Η αυτοτελής εκπομπή «ΟΙ ΖΩΓΡΑΦΟΙ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 1941-45» πραγματοποιεί οδοιπορικό στα Βουνά, που έζησαν και δημιούργησαν οι Αντάρτες την Κυβέρνηση του Βουνού, μέσα από τα μάτια των καλλιτεχνών του Αγώνα, ζωγράφων και φωτογράφων. Ο Οπερατέρ του Γ. Σ. ΕΛΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΔΟΥΚΑΣ αφηγείται τις μάχες που σκηνοθέτησε στα Βουνά. Ο Ζωγράφος ΗΛΙΑΣ ΦΕΡΤΗΣ, αφού κατάφερε να ξεφύγει από την Γκεστάπο, κατέφυγε στα βουνά των ΑΓΡΑΦΩΝ. Εκεί άρχισε να σχεδιάζει τις μορφές των Ανταρτών για τη δημιουργία ένος ιστορικού λευκώματος. Ο ΗΛΙΑΣ ΦΕΡΤΗΣ περιγράφει τις διαφορετικές αντιδράσεις των Ανταρτών, όταν τους ζητούσε να ποζάρουν για κείνον. Ο Ζωγράφος ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΙΟΛΔΑΣΗΣ περιγράφει τη συναντήσή του με τον ΑΡΗ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗ για να τον ζωγραφίσει και αναφέρεται στο κτήριο του σχολείου, που πραγματοποιούνταν οι συνελεύσεις των Ανταρτών, στο χωριό ΚΟΡΥΣΧΑΔΕΣ, όπου είχε ζωγραφίσει στους τοίχους του, τους Αγωνιστές της Επανάστασης του 1821. Ο Φωτογράφος του Αγώνα ΣΠΥΡΟΣ ΜΕΛΕΤΖΗΣ περιγράφει με γλαφυρότητα τις ζωγραφιές στους τοίχους του σχολείου, που είχε δημιουργήσει ο ΒΑΛΙΑΣ ΣΕΜΕΡΤΖΙΔΗΣ. Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΤΣΙΚΟΓΙΑΝΝΗΣ, Γλύπτης, τονίζει ότι εμπνεύστηκε από την αγωνιστικότητα και την επαναστατικότητα όλων των Ανταρτών και προτίμησε να δημιουργήσει έργα, που να εκφράζουν τη μαζικότητα του αγώνα. Ο Ηθοποιός ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΗΜΟΣ θυμάται τις παραστάσεις, που έπαιξε στις ΚΟΡΥΣΧΑΔΕΣ και στον ΙΤΑΜΟ της ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ με το Θίασο του ΒΑΣΙΛΗ ΡΩΤΑ και περιγράφει τη λαχτάρα των κατοίκων και των αγωνιστών για την παράσταση. Οι κάτοικοι της ΒΙΝΙΑΝΗΣ-που υπήρξε πρωτεύουσα της Ελεύθερης ΕΛΛΑΔΑΣ-συγκεντρωμένοι έξω από το σχολείο, που απετέλεσε έδρα της Εθνικής Αντίστασης, συζητούν και ζητούν να κριθεί το κτήριο διατηρητέο ως ιστορικό μνημείο. Οι παλιότεροι περιγράφουν τις ηρωικές στιγμές, που έζησαν στο τόπο τους και οι νεότεροι δηλώνουν περήφανοι, που κατάγονται από αυτά τα ιστορικά μέρη. Παλιοί συναγωνιστές συναντιούνται στα βουνά, που πολέμησαν, συζητούν, αναπολούν και θυμούνται στιγμές από τη ζωή τους κατά τη διάρκεια της Εθνικής Αντίστασης, στιγμές που αποτελούν ταυτόχρονα και τμήμα της νεότερης ιστορίας της ΕΛΛΑΔΑΣ. Η εκπομπή εμπλουτίζεται από κινηματογραφικό αρχειακό υλικό με τους αγωνιστές του ΕΛΑΣ, από τις φωτογραφίες του ΣΠΥΡΟΥ ΜΕΛΕΤΖΗ, από τους πίνακες των Ζωγράφων και από τα τραγούδια της Εθνικής Αντίστασης, που τραγουδάει ο ΠΑΝΟΣ ΤΖΑΒΕΛΛΑΣ.

Για να δείτε το ντοκιμαντέρ πατήστε εδώ.

Πηγή: Αρχείο ΕΡΤ