Η ΓΛΥΠΤΡΙΑ ΝΑΤΑΛΙΑ ΜΕΛΑ ΣΗΜΕΡΑ

Το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ μπορεί να αποτελέσει υποστηρικτικό υλικό στο Κεφάλαιο 14, ενότητα 65 της Ιστορίας της Γ΄Γυμνασίου.

Στο ντοκιμαντέρ αυτό η γλύπτρια ΝΑΤΑΛΙΑ ΜΕΛΑ, εγγονή του μακεδονομάχου ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ και σύζυγος του μεγάλου Έλληνα αρχιτέκτονα ΑΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ, αυτοβιογραφείται αναφερόμενη αρχικά στο οικογενειακό της δέντρο και κατόπιν στην περίοδο των σπουδών της στη Σχολή Καλών Τεχνών εν μέσω Κατοχής. Μιλά για τους δασκάλους της, τους ανθρώπους που επηρέασαν την καλλιτεχνική της οπτική αλλά και για τη συμμετοχή της στο ΕΑΜ. Στη συνέχεια αναφέρεται εκτενώς στο γλυπτικό της έργο και στους πειραματισμούς της με διάφορα υλικά, κάνοντας ιδιαίτερη μνεία στον ανδριάντα της Μπουμπουλίνας που κοσμεί το λιμάνι των Σπετσών, αλλά και στα μικρότερης κλίμακας έργα της, όπως τα ζώα που έχει φιλοτεχνήσει από σίδερο. Για τη δυναμικότητα του έργου της ΜΕΛΑ, τον ευφρόσυνο χαρακτήρα του αλλά και τον τρόπο που αφομοιώνει τις κατακτήσεις του μοντερνισμού μιλούν ο ΠΑΝΑΓΙΏΤΗΣ ΤΕΤΣΗΣ και ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΔΕΛΗΒΟΡΙΑΣ.

Για να δείτε το ντοκιμαντέρ πατήστε εδώ.

Πηγή: Αρχείο ΕΡΤ