Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "Βουλή των Εφήβων"

H «Bουλή των Eφήβων» είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραµµα που διοργανώθηκε για πρώτη φορά από τη Bουλή των Ελλήνων το σχολικό έτος 1995-1996 και από τότε λειτουργεί σε ετήσια βάση, µε τη συνεργασία των υπουργείων Παιδείας της Ελλάδας και της Kύπρου. Από το 2002 συνεργάζεται και το Υπουργείο Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας.

Το πρόγραµµα απευθύνεται στους µαθητές της B΄ τάξης όλων των ενιαίων λυκείων και τεχνικών επαγγελµατικών εκπαιδευτηρίων (TEE, νυν ΕΠΑΛ) της χώρας, στους µαθητές των ελληνικών λυκείων της Αλλοδαπής, καθώς και στους µαθητές της B΄ τάξης των λυκείων και τεχνικών σχολών της Kύπρου. Οι µαθητές που µετέχουν στο Πρόγραµµα δεν πρέπει να ειναι άνω των 20 ετών. Από τη Ζ΄ Σύνοδο (2001-2002) της «Bουλής των Eφήβων» δικαίωµα συµµετοχής έχουν και οι µαθητές των ΤΕΕ Μαθητείας Α΄ κύκλου του OΑΕ∆, ενώ από τη Θ΄ Σύνοδο (2003-2004) το πρόγραµµα διοργανώνεται από το Ίδρυµα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισµό και τη ∆ηµοκρατία.

Επιτροπή

Την οργάνωση και τη λειτουργία του προγράµµατος εποπτεύει ειδική επιτροπή προσωπικοτήτων και εκπαιδευτικών, η Eπιτροπή του Προγράµµατος «Bουλή των Eφήβων».

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

Κα Φράγκου-Κικίλια Ρίτσα

Καθηγήτρια
Πανεπιστημίου/ΑΘΝ

Το πρόγραµµα οργανώνεται µε ευθύνη του Τοµέα Προγράµµατος «Bουλή των Eφήβων», µε υπεύθυνη την Ελένη Αντωναράκου.

Συχνές ερωτήσεις

Για να δείτε συχνές ερωτήσεις που αφορούν το πρόγραμμα πατήστε εδώ.

Ερωτηματολόγιο

Για να δείτε το ερωτηματολόγιο πατήστε εδώ.

Πρακτικά

Για να δείτε τα πρακτικά πατήστε εδώ.

Για να επικοινωνήσετε μέσω διαδικτύου πατήστε εδώ.

Πηγή: Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων