Μία μικρή Ελλάδα γεμάτη ζωή στην Αίγυπτο

Στην καρδιά της Αλεξάνδρειας, το «ελληνικό τετράγωνο». Μία μικρή Ελλάδα στην Αίγυπτο: από το Προξενείο και το Εντευκτήριο μέχρι τα Ιστορικά Εκπαιδευτήρια της Τοσιτσαίας-Πρατσικείου Σχολής και του Αβερώφειου Γυμνασίου-Λυκείου. Τις ελληνικές επιχειρήσεις αλλά και κατοικίες. Τον Οίκο Ευγηρίας «ΜΑΝΝΑ». Το σπίτι του παγκοσμιοποιημένου ποιητή Καβάφη. Το Ιδρυμα Ελληνικού Πολιτισμού. Και φυσικά, την έδρα του Ελληνορθόδοξου Πατριαρχείου Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής. Με τον ελληνικό πληθυσμό να βαίνει μειούμενος, καθώς σήμερα αριθμεί λιγότερα από 1.000 άτομα, όταν στο παρελθόν υπερέβαινε τις 150.000, η ανάγκη των Αιγυπτιωτών για επαφή με την πατρίδα όχι μόνο παραμένει ζωντανή αλλά ανατροφοδοτείται – και μάλιστα σε τακτική βάση. Αντιπροσωπευτικό παράδειγμα, η παρουσία της Ομάδας Τέχνης Πάροδος σε ετήσια βάση εδώ και 21 χρόνια.

«Ηταν το 1993, όταν στην Αλεξάνδρεια συγκεντρώθηκαν πάνω από 3.000 Ελληνες για να γιορτάσουν τα 150 χρόνια από την ίδρυση της Κοινότητας. Προτείνοντας στον τότε πρόεδρο Στέφανο Ταμβάκη να αναπτύξουμε με τους συνεργάτες μου μία σειρά από δράσεις ψυχαγωγίας και καλλιτεχνικής έκφρασης για τα παιδιά και τους νέους Αιγυπτιώτες, η ανταπόκριση ήταν θετική. Αποτέλεσμα; Από το ’94 μέχρι σήμερα να επισκεπτόμαστε ανελλιπώς την Αλεξάνδρεια κάθε χρόνο» θα πει ο κ. Ηλίας Πίτσικας, παιδαγωγός, εμψυχωτής θεατρικού παιχνιδιού και συντονιστής της ομάδας Πάροδος. Τη διαχρονικότητα του έργου της στην Αλεξάνδρεια εξασφαλίζουν με την ενεργό υποστήριξή τους η Ελληνική Κοινότητα, οι εκπαιδευτικοί αλλά και οι βαθμοφόροι του ΣΕΠ και του ΣΕΟ.

Για να διαβάσετε τη συνέχεια του άρθρου, πατήστε εδώ.

Αρθρογράφος: Βασιλική Χρυσοστομίδου

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/