18ος Διεθνής Διαγωνισμός Παιδικής Ζωγραφικής με θέμα « Εθνικές Ενδυμασίες και Παραδοσιακοί Χοροί του λαού μου»

Σας ενημερώνουμε ότι το περιοδικό «Ο κόσμος της Τέχνης» (“TheWorldofArtMagazine”), η Γκαλερί  Έργων Τέχνης Νέων του Celje στη Σλοβενία και οι συνεργάτες της προκηρύσσουν τον 18ο Διεθνή Διαγωνισμό Έργων Τέχνης Νέων, με θέμα: « Εθνικές Ενδυμασίες και Παραδοσιακοί Χοροί του λαού μου»

Οι μαθητές θα πρέπει να δημιουργήσουν τα έργα τους αφού πρώτα σκεφθούν: Ποιές είναι οι πολιτιστικές παραδόσεις που μας έχουν κληροδοτηθεί; Τι θα θέλαμε να διαφυλάξουμε για τις μελλοντικές γενιές; Θα πρέπει να επιλεγούν τα έργα που απεικονίζουν καλύτερα την ταυτότητα του λαού μας στο διάβα των αιώνων μέσα από εθνικές ενδυμασίες και παραδοσιακούς χορούς του τόπου μας. Στην πίσω όψη του έργου σημειώσατε το όνομα της ενδυμασίας, του χορού, την χρονική περίοδο και τις περιστάσεις του κοινωνικού βίου, των οποίων αποτέλεσαν  αναπόσπαστο μέρος.

Για περισσότερες πληροφορίες

Πηγή: Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο