«32ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων (Ε.Η.Σ.)»

Σας γνωρίζουμε ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση Εκπαιδευτικών διοργανώνει τον 32ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό (59ος Πανευρωπαϊκός) Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων με γενικό θέμα «Ο Ευρωπαίος Πολίτης».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικού (Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης), Γυμνασίου, ΓΕ.Λ, ΕΠΑ.Λ και ΕΠΑ.Σ. Η συμμετοχή των μαθητών είναι προαιρετική και οι εργασίες θα γίνουν εκτός ωρών λειτουργίας του σχολείου.

Τα επιμέρους θέματα για κάθε βαθμίδα είναι τα εξής:

Α. ΔΗΜΟΤΙΚΟ ( Ε΄ & ΣΤ΄ τάξη)

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Το 2013 έχει οριστεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ως Έτος του Πολίτη. Εσύ είσαι ένα παιδί που ζει σε μια ευρωπαϊκή χώρα. Τι θα ήθελες να πεις στους μεγαλύτερους από σένα σχετικά με τα δικαιώματα των παιδιών της Ευρώπης;»

Γράψε ένα δικό σου κείμενο απαντώντας στο ερώτημα και σχολιάζοντάς το.

β. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Με βάση το παραπάνω κείμενο να κάνεις μια δική σου αφίσα, ζωγραφιά, σύνθεση κ.λ.π. που να το εκφράζει».

Β. ΓΥΜΝΑΣΙΟ

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Το 2013 έχει ορισθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση ως Έτος του Πολίτη. Θα πρέπει όλοι μας να ενημερωθούμε σχετικά με τα δικαιώματα των Ευρωπαίων Πολιτών».

Σε ένα κείμενο τριών – τεσσάρων παραγράφων (περίπου 400 λέξεις) να γράψετε αν γνωρίζετε ποια είναι τα δικαιώματα αυτά και ποια επίσης θα θέλατε ακόμη να συμπεριληφθούν. Το κείμενό σας θα είναι ομιλία σε εκδήλωση του σχολείου σας.

β. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Με βάση το παραπάνω κείμενο να κάνετε μια αφίσα, ζωγραφιά, σύνθεση κ.λ.π. που να το εκφράζει».

Γ. ΓΕ.Λ-ΕΠΑ.Λ-ΕΠΑ.Σ

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Το 2013 έχει ορισθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση ως Έτος του Πολίτη. Είναι μια καλή αφορμή να προβληματιστούμε όλοι μας πάνω στη συμμετοχή του Ευρωπαίου Πολίτη στα κέντρα λήψεως των αποφάσεων. Ηλικιακά είστε πολύ κοντά στο να συμμετέχετε στις αποφάσεις που αφορούν τους πολίτες της Ευρώπης μέσω των Ευρωεκλογών του 2014. Γνωρίζετε ποια είναι τα δικαιώματα του Ευρωπαίου Πολίτη; Παράλληλα ποια πιστεύετε ότι θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται σε αυτά;»

Γράψτε μια εισήγηση 500 περίπου λέξεων, η οποία θα απευθύνεται σε συμμαθητές σας με αφορμή εκδήλωση του σχολείου σας για τη συγκεκριμένη επέτειο.

β. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο συνημμένο.

Πηγή: ΔΔΕ Ευρυτανίας

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (diagon_grapton_kallitexn_ergasion_eyrop_imeras_sxoleion.docx)Διαγωνισμός[ ]64 kB