Αποτελέσματα διαγωνισμών της «Βουλής των Εφήβων», Κ΄ Σύνοδος (2014-2015)

Λογοτεχνικός διαγωνισμός
Η επιτροπή του λογοτεχνικού διαγωνισμού (http://www.efivoi.gr/…/2015_epitropi_logotexnikou_diagonism…) για μαθητές Λυκείου που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος του Ιδρύματος της Βουλής «Βουλή των Εφήβων», Κ΄ Σύνοδος 2014, 2015, αποφάσισε ομόφωνα να απονεμηθούν έπαινοι ως εξής (αλφαβητικά ανά κατηγορία):

Κατηγορία: ποίημα
Στον Κωνσταντίνο Βιέννα, μαθητή του 5ου ΓΕΛ Πατρών (Β΄ τάξη), για το ποίημά του με τίτλο «Εβένινος κύκνος»
Στην Αντωνία Σταθερού, μαθήτρια του Ιδ. ΓΕΛ «Νέα Παιδεία» (Β΄ τάξη), για το ποίημά της με τίτλο «Άδοξο τέλος»
Στην Ευαγγελία Τιγκίρη, μαθήτρια της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά «Jeanne d’ Arc» (Β΄ τάξη), για το ποίημά της με τίτλο «Φύσημα» και
Στην Ισμήνη Τσιντονίδου, μαθήτρια του 2ο ΓΕΛ Γιαννιτσών (Β΄ τάξη), για το ποίημά της με τίτλο «Καλειδοσκόπιο»

Κατηγορία: διήγημα
Στην Ελένη Κουφιδάκη, μαθήτρια της 2ης ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ Λαγκαδά (Α΄ τάξη), για το διήγημά της με τίτλο «Το ψωμί»
Στη Μαρία Μπέλλου, μαθήτρια του Πειραματικού Σχολείου του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Β΄ τάξη), για το διήγημά της με τίτλο «Ηχοχρώματα και μικρές γειτονιές»
Στον Γεώργιο-Ραφαήλ Πισσάνη, μαθητή του 1ου ΓΕΛ Ασπροπύργου (Γ΄ τάξη), για το διήγημά του με τίτλο «Rosa Civitatis» και
Στη Δέσποινα Φλουρή, μαθήτρια του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης (Β΄ τάξη), για το διήγημά της με τίτλο «Memento Mori»

Οι έπαινοι θα απονεμηθούν σε ειδική εκδήλωση, η οποία θα πραγματοποιηθεί κατά τη διάρκεια των εργασιών της Κ΄ Συνόδου (2014-2015) της «Βουλής των Εφήβων» στην Αθήνα (6-9 Σεπτεμβρίου 2015).
Τα κείμενα των μαθητών που διακρίθηκαν θα αναρτηθούν το συντομότερο στην ιστοσελίδα μας www.efivoi.gr.
Ευχαριστούμε θερμά όλες τις μαθήτριες και όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό με τις πρωτότυπες δημιουργίες τους και ευχόμαστε σε όλους καλή ξεκούραση!

Μουσικός διαγωνισμός
Τα αποτελέσματα του μουσικού διαγωνισμού θα ανακοινωθούν την Παρασκευή 17 Ιουλίου 2015

Πηγή: Βουλή των Εφήβων