Πλήρωση θέσεων διευθυντών των λειτουργούντων υπό ενιαία διεύθυνση Γενικών Εκκλησιαστικών Λυκείων-Γυμνασίων και Γενικών Εκκλησιαστικών Λυκείων της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης»

Το υπουργείο Παιδείας για την πλήρωση ,με επιλογή, δέκα θέσεων διευθυντών για:

α) τα υπό ενιαία διεύθυνση λειτουργούντα επτά (7) Εκκλησιαστικά Γυμνάσια και Γενικά Εκκλησιαστικά Λύκεια, και,

β) τα τρία (3) Γενικά Εκκλησιαστικά Λύκεια, της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, καλεί με επροκήρυξη που εξέδωσε:

Τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, βαθμού-τουλάχιστον-Δ’, κατόχους των προσόντων που ορίζονται στο άρθρο 3 της αριθ. 79321/Α2/06-7-2010 απόφασης Υπουργού Παιδείας, να υποβάλουν αίτηση καθώς και τα απαραίτητα δικαιολογητικά από 31-03-2015 έως και 24-04-2015, προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία κατάρτισης Αξιολογικού Πίνακα επιλογής υποψηφίων διευθυντών εκκλησιαστικών σχολείων.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά-συνοδευτικά των αιτήσεων είναι τα εξής:

α) Πλήρες πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών,
β) Βιογραφικό σημείωμα και σύντομο υπόμνημα υποψηφίου, το οποίο περιλαμβάνει έκθεση αυτοαξιολόγησης και προγραμματισμό του έργου που θα αναληφθεί σε περίπτωση επιλογής, σύμφωνα με υπόδειγμα της παρούσας,
γ) Αντίγραφα τίτλων πτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών, τίτλων μετεκπαίδευσης και επιμόρφωσης,
δ) Αποδεικτικά γνώσης ξένων γλωσσών, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το ΑΣΕΠ, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη αποδεικτικά που αποτέλεσαν ειδικά προσόντα διορισμού,
ε) Πιστοποιητικό Επιμόρφωσης στις Τεχνολογίες Πληροφοριών και Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.), σύμφωνα με τα οριζόμενα από το ΑΣΕΠ,
στ) Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986, με την οποία θα βεβαιώνεται ότι ο ενδιαφερόμενος δεν έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για οποιοδήποτε πειθαρχικό παράπτωμα με ποινή ανώτερη του προστίμου αποδοχών τεσσάρων μηνών, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο τρίτο, παρ. 1, του ν. 4057/2012,

Η αίτηση, τύπος της οποίας επισυνάπτεται στην προκήρυξη, καθώς και τα απαιτούμενα συνοδευτικά δικαιολογητικά, κατατίθενται αυτοπροσώπως από τον ενδιαφερόμενο ή από άλλο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο στο Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, ή αποστέλλονται ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή στη διεύθυνση:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ &
ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
(ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ)
ΑΝΔΡ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 37, 151 80 ΜΑΡΟΥΣΙ

Επισημαίνεται ότι για την επιλογή σε θέση διευθυντή στο Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο-Γυμνάσιο της Αθωνιάδος Εκκλησιαστικής Ακαδημίας του Αγίου Όρους, γίνονται δεκτές αιτήσεις μόνο αρρένων εκπαιδευτικών.

Επιπλέον του ανωτέρου περιορισμού, για την τοποθέτηση διευθυντή στο Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο-Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο της Αθωνιάδας Εκκλησιαστικής Ακαδημίας, καθώς και στο Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο της Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής, απαιτείται επιπροσθέτως προηγούμενη έγκριση της Ιεράς Επιστασίας του Αγίου Όρους και του Πολυμελούς Συμβουλίου της Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής αντίστοιχα.

Πηγή: Υ.ΠΟ.ΠΑΙΘ.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (Προκήρυξη διευθυντών.pdf)Προκήρυξη διευθυντών.pdf[ ]534 kB