Ομιλίες: Η θάλασσα στην τέχνη και τη λογοτεχνία

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Ημέρες Θάλασσας» σε συνεργασία με το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών διοργανώνονται, την Πέμπτη 28 Μαΐου στις 18:30, δύο διαλέξεις στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά, με κεντρικό θέμα «Η θάλασσα στην Τέχνη και στη Λογοτεχνία». Την έναρξη των εκδηλώσεων ανοίγει ο χαιρετισμός από την Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Καθηγήτρια Ελένη Καραμαλέγκου.

Εισηγητής στην πρώτη διάλεξη με τίτλο: «Εικόνες της θάλασσας στη νεοελληνική ζωγραφική», είναι ο Δημήτρης Παυλόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ.

Ο Γεράσιμος Ζώρας, Καθηγητής του Τμήματος  Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και η Μαρία Σγουρίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ δίνουν διάλεξη με θέμα: «Η μούσα της Μεσογείου».

Η διάρκεια της κάθε διάλεξης είναι 20 λεπτά. Μετά τις ομιλίες ακολουθεί συναυλία στο αίθριο της Δημοτικής Πινακοθήκης από το Μουσικό Σχολείο Πειραιά.

Πηγή: http://www.emdpiraeus.gr/