"ΑΝΤΙGONE" (μια εκδοχή της Αντιγόνης του Σοφοκλή)

Από τη Σχολή Παραστατικών Τεχνών και Πολιτιστικών Βιομηχανιών (School of Performance and Cultural Industries) του Πανεπιστημίου Leeds

"ΑΝΤΙGONE" (μια εκδοχή της Αντιγόνης του Σοφοκλή) Σε Διασκευή Ashley Scott- Layton & Σκηνοθεσία Δρ Γιώργος Ροδοσθένους

Πέμπτη 12, Παρασκευή 13 & Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, στις 21:00

Πληροφορίες - Κρατήσεις θέσεων στα ταμεία του Ιδρύματος (Πειραιώς 206, Ταύρος) και τηλεφωνικά 210 3418579, Δευ – Παρ 11:00 – 14:00

θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας

Αίθουσα: Θέατρο

Εισιτήρια:
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ - Απαραίτητη η κράτηση θέσεων

Διάρκεια:

75 λεπτά

Leeds University, School of Performance and Cultural Industries

Παράσταση: «Αντιγόνη»
(μια εκδοχή της «Αντιγόνης» του Σοφοκλή)

Διασκευή:  Ashley Scott - Layton,
Σκηνοθεσία:  Δρ Γιώργος Ροδοσθένους

Πέμπτη 12, Παρασκευή 13 & Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013, στις 21:00

"Θα κατεβώ την αλέα των φλεγόμενων κορμιών
Θα πω «δέχομαι» κάτω από κομφετί τούβλων και σπασμένων γυαλιών
Θα ανεβάσεις το ποτισμένο με αίμα βέλο
Και θα βρεις το φάντασμα της Αντιγόνης"
Ashley Scott-Layton

Αυτή είναι μια νέα εκδοχή της Αντιγόνης του Σοφοκλή από τον Ashley Scott-Layton. Στην εκδοχή της "Αντιγόνης" του Πανεπιστημίου του Leeds αναδύονται θέματα ατομικής ταυτότητας, πολιτικής ελευθερίας, αλλά και ενός καταδικασμένου γάμου, με τη δράση να τοποθετείται μέσα σε ένα οίκο νυφικών. Η παράσταση διασκευάζει το πρωτότυπο κείμενο μέσα από μια ζωντανή και σύγχρονη σωματική προσέγγιση.

Κύριος στόχος της παράστασης είναι η δημιουργία μιας σωματικής και ακουστικής ερμηνείας της αφήγησης. Οι συντελεστές δημιουργούν και παρουσιάζουν ένα  Χορό αποτελούμενο από διακριτές και ξεχωριστές οντότητες (υπάλληλοι ενός οίκου νυφικών). Κατά τη διάρκεια των προβών, η ομάδα εστίασε την προσοχή της στην σχέση Αίμoνα-Αντιγόνης και στις ετοιμασίες του γάμου τους, ο οποίος μοιάζει να είναι καταδικασμένος  εξαρχής. Επίσης, τονίστηκε η σχέση πατέρα-γιου με την καταστροφική της δύναμη και τις τραγικές συνέπειές της.

Πρόθεση της ομάδας αποτελεί και η ανάδειξη της σωματικότητας όπως και εκείνης της σειράς των γεγονότων, που στην Αρχαία Τραγωδία συνέβαιναν εκτός σκηνής (θάνατοι) και παραδοσιακά περιγράφονταν από τους αγγελιοφόρους, ως βασικό κομμάτι του έργου με την  παρουσίασής τους επί  σκηνής. Επιπρόσθετα, στην έναρξη της παράστασης υπάρχει μια έμμεση αναφορά στην σύγχρονη Βρετανική πραγματικότητα των διαδηλώσεων του 2011.

Η εξηντάπεντάλεπτη εκδοχή της Αντιγόνης, σε κείμενο του Ashley Scott-Layton, σκηνοθετήθηκε από τον  Δρ Γιώργο Ροδοσθένους, με βοηθό σκηνοθέτη τον Tom Colley. Τους φωτισμούς επιμελήθηκε ο Matthew Baker.

Παίζουν 10 επαγγελματίες Βρετανοί ηθοποιοί που είναι όλοι απόφοιτοι της Σχολής Παραστατικών Τεχνών και Πολιτιστικών Βιομηχανιών (School of Performance and Cultural Industries) του Πανεπιστημίου του Leeds και παίζουν σε μεγάλες σκηνές του Λονδίνου όπως: Tom Colley (The Judas Kiss, London West End) ο οποίος θα ερμηνεύσει τον Κρέοντα, η Lauren Garnham (The Sea Plays, London Old Vic) που θα ερμηνεύσει τον ρόλο της Αντιγόνης, ο Johnny Gould (Enjoy, London West End) θα είναι ο Αίμων και η Louisa Roberts (Steel Pier, London West End) θα εμφανιστεί ως Ευρυδίκη, κ.α.

Συντελεστές

Συγγραφέας: Ashley Scott-Layton
Σκηνοθέτης: Δρ Γιώργος Ροδοσθένους
Βοηθός Σκηνοθέτη: Τom Colley
Φωτισμοί: Matthew Baker
Φωτογραφίες: Αντώνης Κουνέλλας

Αντιγόνη: Lauren Garnham
Ισμήνη: Lauren Jackson
Κρέων: Tom Colley
Αίμων: Johnny Gould
Ευρυδίκη: Louisa Roberts
Τειρεσίας: Jordan Fox
Φρουρός: Charlie Woollhead

Υπάλληλοι: Lizzie Carter, Moya McGinn & Amy Jackson

Στην παράσταση συμμετείχαν και οι:
Αποστόλου Αννίτα, Αυγουστίδου Στέλλα, Εγγλεζάκη Ευφημία, Ευκαρπίδου Ανθούλα, Κίσκιλα Άννα, Κολλινιάτη Μαρία-Άρτεμις, Μπούντα Σοφία-Ιόλη, Νιάχα Ιωάννα, Παπαδοπούλου Χριστίνα, Χαριτωνίδου Αφροδίτη, Χατζής Κοσμάς

Η παράσταση ανεβαίνει στα αγγλικά με ελληνικούς υπέρτιτλους.

Περισσότερες Πληροφορίες: ancientdrama.mcf.gr

Σημείωμα του δραματουργού Ashley Scott-Layton

Δυο αδελφοί πεθαίνουν.
Το Κράτος ανακηρύσσει τον ένα ήρωα, τον άλλο τρομοκράτη.
Ένας αυθαίρετος διαχωρισμός που διχάζει την πόλη στα δύο.
Στο επίκεντρο, δύο εραστές που βλέπουν το γάμο τους να χάνεται, εξαιτίας της εθελοτυφλίας ενός γελοίου άρχοντα.
Τιμή, αγάπη και πίστη δηλητηριάζονται από την απληστία και την αγνωμοσύνη του διεφθαρμένου συστήματος.

Η Αντιγόνη του Σοφοκλή θεωρείται από πολλούς ως ένα από τα σπουδαιότερα θεατρικά έργα που γράφτηκαν ποτέ. Η επιρροή του ηχεί μέσα στον χρόνο. Αυτή η εκδοχή είναι μια ηχώ: Η κραυγή της Αντιγόνης για δικαιοσύνη μέσα στους βρυχηθμούς των διαδηλώσεων του φλεγόμενου Λονδίνου.

Πηγή: http://www.mcf.gr