Εκδήλωση:Η γυναικολογία στην αρχαιότητα. Γυναικείες ασθένειες, διάγνωση, θεραπεία, τοκετός

Στη διάλεξη αυτή θα εξεταστούν συγκεκριμένα οι ιπποκράτειες πραγματείες σχετικά με τις γυναικείες ασθένειες, με αναφορά στη διάγνωση, στην πρόγνωση και στη θεραπεία. Το περιβάλλον στο οποίο εντάσσονταν οι ασθένειες αυτές θεωρούνταν εξειδικευμένο, και συνεπώς απομακρυνόταν εν μέρει από το πλαίσιο των κοινών ασθενειών. Ο πλούτος και η σχολαστικότητα των πραγματειών αυτών μάς οδηγούν, έτσι όπως περιγράφουν τις γυναικείες ασθένειες και τον τοκετό, να αναλύσουμε συγχρόνως και τη μορφή της γυναίκας στην αρχαία ελληνική κοινωνία από τον 5ο αιώνα (μέσα από το πώς την απεικονίζουν κυρίως οι γιατροί και οι φυσιοδίφες, αλλά και οι φιλόσοφοι και οι λογοτέχνες), φτάνοντας μέχρι τη ρωμαϊκή εποχή, κατά την οποία έδρασαν εκτός των άλλων ο Σωρανός και ο Γαληνός.

• Τετ, 11/03/2015 - 19:00

Ομιλητές: