Υλικό ημερίδας με τίτλο "Μαθησιακές δυσκολίες και παραβατική συμπεριφορά. Πρόληψη και τρόποι αντιμετώπισης. Πώς προσεγγίζουμε τις ανάγκες του σύγχρονου σχολείου"

Οι εισηγήσεις που ακολουθούν παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης με θέμα: "Μαθησιακές δυσκολίες και παραβατική συμπεριφορά. Πρόληψη και τρόποι αντιμετώπισης. Πώς προσεγγίζουμε τις ανάγκες του σύγχρονου σχολείου", η οποία πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του 4ου ΓΕΛ Τριπόλεως, στις 15 Νοεμβρίου 2012, με πρωτοβουλία της Σχολικής Συμβούλου ΠΕ02 κας Χρ. Σπυροπούλου.

Εισηγητές ήταν οι εξής:

κ. Ν. Αγγελόπουλος, Σχολικός Σύμβουλος Ε.Α.Ε. ,

κα Ά .Τσαντήλα, Φιλόλογος, Δρ Ψυχολογίας,

Αντ. Μαργιά ,Φιλόλογος - Θεατρολόγος, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Ν. Αρκαδίας,

κα Αν. Μπεντεβή, Κοινωνιολόγος, Επιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης & Καταπολέμησης Ναρκωτικών Ν. Αρκαδίας

Θ.Τσοπανίδου, καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας, Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της ΔΔΕ Αρκαδίας

κ. Ευάγγ. Παπαγιαννάκης, Σχολικός Σύμβουλος Οικονομολόγων κα Αν. Παπαδοπούλου, θεολόγος-φιλόλογος, σύμβουλος σταδιοδρομίας, Δ-ντρια στο ΓΕΛ Βυτίνας

Για να δείτε τις εισηγήσεις πατήστε εδώ.

Πηγή: ΔΔΕ Αρκαδίας