Τι ξέρουμε για τον αυτισμό; (Δοκίμια επιμόρφωσης)

Επιστημονικά κείμενα (δοκίμια) των σεμιναρίων/ημερίδων που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια του έργου "Αναδόμηση" και ειδικότερα της δράσης επιμόρφωσης 1000 ατόμων, εκπαιδευτικού προσωπικού της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, σε θέματα που αφορούν στην εκπαίδευση παιδιών με αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας και Asperger με στόχο την ευαισθητοποίηση, αποδοχή και ενσωμάτωσή τους στα σχολεία γενικής αγωγής. Τα σεμινάρια πραγματοποιήθηκαν κάτω από την καθοδήγηση διεπιστημονικής ομάδας εργασίας, αποτελούμενης από εξειδικευμένα στελέχη ειδικευμένων στα θέματα του αυτισμού. Τα δοκίμια που περιλαμβάνονται είναι:
1. Αλλαγές στον ορισμό του αυτισμού και η σημασία τους
2. Αυτισμός - διάχυτες διαταραχές της ανάπτυξης
3. Αυτισμός: πρώιμη διάγνωση και χειρισμός στην παιδιατρική κλινική πράξη
4. Διαταραχές του φάσματος του αυτισμού προ-σχέδιο εκπαίδευσης επαγγελματιών ψυχικής υγείας
5. Εξατομικευμένη αξιολόγηση παιδιών με αυτισμό και δημιουργία ψυχοεκπαιδευτικου προγράμματος
6. Ανάπτυξη και διαταραχές του λόγου στα παιδιά
7. Εκπαιδευτική παρέμβαση
8. Αυτισμός – διαταραχή επικοινωνίας
9. Παραφασίες σε παιδιά με αναπτυξιακές διαταραχές - συγκριτική μελέτη
10. Φύση και ανάπτυξη των δεξιοτήτων επικοινωνίας και λόγου, Λόγος - επικοινωνία, Λόγος-γλώσσα, ομιλία: εννοιολογική οριοθέτηση
11. Η χρήση των προσωπικών αντωνυμιών από ελληνόπουλα με αυτισμό και σύνδρομο Asperger: συγκριτική μελέτη
12. Συννοσηρότητα συνδρόμου Down και αυτισμού
Μεταφράσεις
13. Η αντιμετώπιση των προβλημάτων συμπεριφοράς
14. Υποδείξεις ειδικά σχεδιασμένες για τους εκπαιδευτικούς: Εξατομικευμένο πρόγραμμα / αλλαγές/ προσαρμογές/ υποστηρικτική λίστα ελέγχου
15. Ανάπτυξη πρώιμων δεξιοτήτων συλλογισμού σε παιδιά με αυτισμό μέσω του προσποιητού παιχνιδιού.

Συγγραφέας/Δημιουργός: Καραντάνος Γιώργος, Παπαγεωργίου Βάγια, Καμπούρογλου Μαρίτσα, Βογινδρούκας Γιάννης, Φρανσίς Κωνσταντίνος

Για να δείτε και να αποθηκεύσετε το υλικό πατήστε εδώ.

Πηγή: http://repository.edulll.gr