Εργαστήριο Animation για Ενηλίκους

Tο εργαστήριο “ΚΙ ΟΜΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ” απευθύνεται σε γονείς και δασκάλους που επιθυμούν να εμπλουτίσουν το “ρεπερτόριό” τους, αλλά και σε κάθε είδους δημιουργικό ενήλικα που θέλει να δει τα όνειρά του να κινούνται!

Δευτέρα 8,15,22 & 29 Απριλίου, 5:30 – 9:30μμ

- Επαφή με διάφορες τεχνικές και υλικά

- Δημιουργία απλού σεναρίου και storyboard

- Βασικές αρχές σκηνοθεσίας

- Γύρισμα ταινίας μικρού μήκους

- Ηχογράφηση διαλόγων και ήχων

- Διδασκαλία βασικού μοντάζ

Όλα τα στάδια παρουσιάζονται με λεπτομέρεια στο βραβευμένο site της διδάσκουσας Χριστίνας Ντεπιάν,www.kinoumeno.gr. Θα σας λύσει όλες τις απορίες!

ΥΛΙΚΑ

Για την κατασκευή εικόνων, θα χρησιμοποιήσουμε πλαστελίνες, χρωματιστά χαρτιά, ανακυκλώσιμα, αλεύρι, μαρκαδόρους, λαδοπαστέλ, υφάσματα και ότι άλλο προκύψει.

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Το εργαστήριο παρέχει όλα τα απαραίτητα, αν ωστόσο θέλετε να χρησιμοποιήσετε το δικό σας εξοπλισμό, μπορείτε να φέρετε μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή (απλή), ένα τρίποδο κι ένα φορητό υπολογιστή.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να εφαρμόσει την εμπειρία σε σχολικό περιβάλλον, μπορούμε να εξετάσουμε δείγματα ταινιών που έχουν γίνει σε εκπαιδευτικό πλαίσιο και να κατασκευάσουμε απλά οπτικά παιχνίδια που βοηθούν τα παιδιά να κατανοήσουν τις βασικές αρχές της κινούμενης εικόνας.

Μετά το τέλος του εργαστηρίου, θα λάβετε ένα DVD με το ταινιάκι σας, ενώ ταυτόχρονα θα ανέβει στο διαδίκτυο.

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ: Χριστίνα Ντεπιάν, δείγματα εδώ.

ΚΟΣΤΟΣ: 85 Ευρώ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ: 210 3223395 (11:00 – 15:00), 6938994474, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Πηγή: EXILE ROOM, Αθηνάς 12, 3ος όροφος, στάση ΜΕΤΡΟ Μοναστηράκι, τηλ 210 3223395, www.exileroom.gr