5o Ετήσιο Επιμορφωτικό Σεμινάριο κατάρτισης στην Ειδική Αγωγή (2013-2014)

Ακαδημαϊκό έτος 2013-14

5o ΕΤΗΣΙΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ Ή ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ (Βάσει του νόμου 3699/2008)

«ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ & ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ»

Ακαδημαϊκό έτος: 2013-2014

Διοργάνωση: Μονάδα Αναπτυξιακής Παιδιατρικής της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών

Διευθύντρια: Καθηγήτρια Χ. Τζουμάκα-Μπακούλα

Επιστημονικά υπεύθυνη: Λωρέττα Θωμαΐδου Επίκουρη Καθηγήτρια Αναπτυξιακής Παιδιατρικής

Διάρκεια Σεμιναρίου:  410 ώρες

Στόχος του Σεμιναρίου

Στόχος του σεμιναρίου είναι η παροχή εξειδικευμένων πρακτικών γνώσεων και η κατάρτιση των επαγγελματιών που στελεχώνουν το χώρο της ειδικής αγωγής ώστε να καταστούν ικανοί να παρέχουν υπηρεσίες υψηλού επιπέδου στο παιδί και την οικογένεια του.

Συμμετοχή στο Σεμινάριο

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό, νηπιαγωγούς, νηπιοβρεφοκόμους, ψυχολόγους, λογοθεραπευτές, ειδικό βοηθητικό προσωπικό καθώς και άλλους ειδικούς που εμπλέκονται στην εκπαιδευτική διαδικασία.

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

• Σύγχρονες τάσεις στην ειδική εκπαίδευση
  • Ταξινόμηση Ψυχικών Διαταραχών και Διαταραχών της Συμπεριφοράς
  • Πρώιμη Παρέμβαση & Σχολική ετοιμότητα