Ημερίδα: Λογοτεχνικές προσεγγίσεις: ο εργαλειακός λόγος της ποίησης (8-10-2013)

Ημερομηνία:  Τρίτη 08  Οκτωβρίου  2013         Ώρες: 19:00-22:00

Τόπος: Αβέρωφ 18 Περισσός Τ.Κ. 14232 (Δίπλα στο Σταθμό του ΗΣΑΠ)

Ομιλητές:

Φράγκος Αριστοτέλης, Δρ. Λογοτεχνίας,

Καλεράντε Ευαγγελία, επικ. Καθηγήτρια Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας,

Σκλείδα Σοφία, Δρ. Παιδαγωγικών και Νικολιδάκης Συμεών, Φιλόλογος, ερευνητής Νεοελληνικής και Κλασικής Φιλολογίας

Ενδεικτικά Περιεχόμενα:

Με βάση το αναγνωρισμένο έργο του ποιητή Α. Φράγκου επιδιώκεται η υποδειγματική, αναλυτική προσέγγιση της ποίησης, ως παράδειγμα αξιοποιήσιμο στο σχολικό περιβάλλον για κείμενα ποίησης με βάση την πολυ-πρισματική κατανόηση και προσέγγιση. Έτσι, το έργο του ποιητή Άλαλες λέξεις, βουβές νότες, θα ενταχθεί στο γενικό ιστορικό, λογοτεχνικό πλαίσιο της εποχής του. Οι παρουσιάσεις- ομιλίες συνδυαστικά αναδεικνύουν τη δυναμική της ποιητικής έκφρασης, δίνοντας το έναυσμα σε λογοτεχνικούς προβληματισμούς, μέσα από τη διαντίδραση των ομιλητών με το κοινό. Εκτιμάται ότι θα συνδυαστεί η τοπική λογοτεχνία με τη λογοτεχνία ως μεγάλη αφήγηση. Το έργο του εντάσσεται στη μεσσηνιακή λογοτεχνία και εξετάζεται συγκριτικά μέσα στο χωροχρόνο που δημιουργεί, ώστε να αναδειχθεί ο ποιητής στην πολυσύνθετη πραγματικότητα, που τυπικά ή άτυπα καθορίζει το έργο ως δημιουργία.

Χρήσιμες Πληροφορίες:

Ώρες προσέλευσης-Παραλαβή Σημειώσεων: 18:00-18:45

Έναρξη Ημερίδας: 19:00

Παραλαβή  βεβαιώσεων: 21:00-22:30

Δίδακτρα: Η Είσοδος είναι ελεύθερη για κάθε ενδιαφερόμενο

Παρέχονται:

• Σημειώσεις
  • Βεβαίωση
  • Βιβλιογραφία

Για εγγραφές πατήστε εδώ.

Πηγή: Ανοικτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης