Εγχειρίδιο Γλωσσικής Διδασκαλίας

Στόχοι

• Η συμπλήρωση  και διεύρυνση των γνώσεων της αρχαίας ελληνικής γλώσσας που οι μαθητές απέκτησαν στο Γυμνάσιο.
  • Η εξάσκηση των μαθητών στον μετασχηματισμό προτάσεων σε άλλες με ανάλογη ή διαφορετική σύνταξη.
  • Η εξάσκηση των μαθητών στη μεταφορά προτάσεων από την αρχαία στη νέα ελληνική και αντίστροφα

Βιβλίο Μαθητή

Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής (Γυμνασίου - Λυκείου)

Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής (Λυκείου)

Οδηγίες για τη διδασκαλία της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας της Α΄ τάξης Γενικού Λυκείου για το σχ. έτος 2011-2012

Ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων της Α΄ & Β' τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου και Β' & Γ' τάξης Εσπερινού Λυκείου.
ΦΕΚ Αρ. Φύλλου 1163, 10 Απριλίου 2012

Π.Δ. για την αξιολόγηση σύμφωνα με τα νέα Π.Σ.
Τροποποίηση του Π.Δ. 60/2006 (Α΄ 65) «Αξιολόγηση των μαθητών του Ενιαίου Λυκείου»

Πρόγραμμα Σπουδών Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας - Γραμματείας Α' Λυκείου

Ηλεκτρονικό Βιβλίο

Εγχειρίδιο Γλωσσικής Διδασκαλίας (Γενικής Παιδείας) - Βιβλίο Μαθητή

Εγχειρίδιο Γλωσσικής Διδασκαλίας (Γενικής Παιδείας) - Βιβλίο Μαθητή (Εμπλουτισμένο)

Υποστηρικτικό Υλικό

Εργαστήριο Αρχαιομάθειας: Ηλεκτρονικές Ασκήσεις.

Διαδραστικές ασκήσεις που προτείνουν την πρακτική χρήση των "εργαλείων" της "Πύλης για την Ελληνική Γλώσσα".

Εργαλεία για τη συστηματική διδασκαλία του α.ε. λόγου (Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα)

Σώματα κειμένων - Βασικό λεξικό - Σχηματισμός λέξεων - Αρχές σύνταξης

Επιμορφωτικό Υλικό:

Το Π.Σ για τα Αρχαία Ελληνικά (παρουσίαση)

Πηγή: Ψηφιακό Σχολείο