Έργο: Καλλιρόη-Δράσεις Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού με την οπτική του φύλου

Το εκπαιδευτικό υλικό του έργου «ΚΑΛΛΙΡΡΟΗ-Δράσεις συμβουλευτικής και επαγγελματικού προσανατολισμού με την οπτική του φύλου» έχει σκοπό να βοηθήσει, να πληροφορήσει και να ευαισθητοποιήσει τους υπεύθυνους των ΚΕ.ΣΥ.Π. καθώς και την ευρύτερη σχολική κοινότητα για την υλοποίηση δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού με την οπτική του φύλου. Περιλαμβάνει θεωρητικές προσεγγίσεις, ιδέες, κατευθύνσεις, οδηγίες και παραδείγματα εφαρμογής δράσεων συμβουλευτικής και επαγγελματικού προσανατολισμού για την προώθηση της ισότητας των φύλων στο χώρο της εκπαίδευσης και στην αγορά εργασίας. Η καινοτομία του έργου και η κεντρική ιδέα στηρίζονται στην ισότιμη συμμετοχή των κοριτσιών και νεαρών γυναικών στον ενεργό πληθυσμό, στη διεύρυνση των επαγγελματικών οριζόντων τους καθώς και στην ανάγκη συμφιλίωσης επαγγελματικής και της οικογενειακής ζωής και για τα δύο φύλα.

Για να δείτε το υλικό πατήστε εδώ.

Πηγή: e-yliko

Επίσης, θα βρείτε υλικό και εδώ.

Πηγή: Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε την ενημέρωση από το Υπουργείο Παιδείας.

Πηγή: ΔΔΕ Ευρυτανίας