Αρχαία Ελληνική Γλώσσα

Στόχοι

Με τη διδασκαλία κειμένων της αρχαίας ελληνικής γλώσσας και γραμματείας από το πρωτότυπο επιδιώκεται οι μαθητές:

• Να γνωρίσουν την πνευματική δημιουργία των αρχαίων Ελλήνων, ­με την οποία συνδέεται άρρηκτα ο νεοελληνικός πολιτισμός και η οποία αποτέλεσε τη βάση για τη διαμόρφωση του ελληνορωμαϊκού και, αργότερα, του δυτικοευρωπαϊκού πολιτισμού. Η συνεισφορά αυτή από μόνη της επιβάλλει τη μελέτη της - όχι όμως και τη μυθοποίηση της.
  • Να επικοινωνήσουν με κείμενα που προβάλλουν τη σπουδαιότητα του αρχαίου κόσμου, δηλαδή φωτίζουν σημαντικές στιγμές της αρχαίας πολιτισμικής δραστηριότητας και περιλαμβάνουν τα κύρια σημεία για τη δημιουργία μιας εικόνας του αρχαίου κόσμου - κατά το δυνατόν σφαιρικής.
  • Να ανακαλύψουν και να εκτιμήσουν τη λογοτεχνική αξία των έργων των αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων. Αυτό θα γίνει αν γνωρίσουν τους βασικούς κανόνες και τη δομή της αρχαίας ελληνικής γλώσσας μέσα από τα πρωτότυπα κείμενα, χωρίς τη μεσολάβηση του μεταφραστή, και αποκτήσουν έτσι μια πρώτη αίσθηση της αρμονίας, της πυκνότητας, της ακρίβειας και της ποικιλίας αυτής της γλώσσας, όπως χρησιμοποιήθηκε στα κείμενα της κλασικής εποχής.  ­

Βιβλίο Εκπαιδευτικού

Βιβλίο Μαθητή

Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας (Γυμνασίου - Λυκείου)

Λεξικό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας (Α-Β-Γ Γυμνασίου)

Παροράματα Βιβλίων

Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας (Α-Β-Γ Γυμνασίου)

ΔΕΠΠΣ-ΑΠΣ της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας

02-09-11 Οδηγίες για τη διδασκαλία των Θεωρητικών Μαθημάτων των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων Ημερήσιου και Εσπερινού Γυμνασίου για το σχ. έτος 2011-2012

Ηλεκτρονικό Βιβλίο

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα (Γ Γυμνασίου) - Βιβλίο Μαθητή (Εμπλουτισμένο)

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα (Γ Γυμνασίου) - Βιβλίο Μαθητή

Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας (Α, Β, Γ Γυμνασίου)

Υποστηρικτικό Υλικό

Γλώσσα η Ελληνική - Οι περιπέτειες των λέξεων (Λογισμικό)­

Η Εξέλιξη της Ελληνικής Γλώσσας Α΄ (Λογισμικό)­­ ­

Βιβλία διασκευασμένα και προσαρμοσμένα για αμβλύωπες μαθητές

Το σχολικό εγχειρίδιο σε επεξεργάσιμη ηλεκτρονική μορφή (αρχείο κειμένου) και με με μεγεθυσμένους χαρακτήρες.

Ενότητα 9: Α Κείμενο Οι νόμοι επισκέπτονται τον Σωκράτη στη φυλακή.

Σωκράτης

Πλάτωνας

Αρριανού "Αλεξάνδρου Ανάβαση"

Στόχοι

Κατά τη διδασκαλία των επιλεγμένων αποσπασμάτων το βάρος θα δοθεί στην ερμηνεία του κειμένου και συγκεκριμένα ο στόχος είναι:

• Να γνωρίσουν οι μαθητές τον Αλέξανδρο όχι μόνο ως στρατιωτική και πολιτική ιδιοφυία, αλλά και ως άνθρωπο στις σχέσεις του με τους στρατιώτες του, τους φίλους και τους αντιπάλους του.
  • Να κατανοήσουν τις ανθρώπινες ενέργειες, τον χαρακτήρα των εμπλεκόμενων προσώπων, την πολιτική και πολιτιστική σημασία της εκστρατείας του Μ. Αλεξάνδρου.

Βιβλίο Εκπαιδευτικού

Βιβλίο Μαθητή