Μουσειοσκευή: Η Ζωφόρος του Παρθενώνα

Η Ζωφόρος του Παρθενώνα

H Ζωφόρος του Παρθενώνα είναι μία συνεχής ανάγλυφη παράσταση με μορφές, που περιέτρεχε το επάνω μέρος του κυρίως ναού, μέσα από την εξωτερική κιονοστοιχία του. Θέμα της ήταν η πομπή προς την Aκρόπολη που γινόταν κατά τα μεγάλα Παναθήναια, τη γιορτή προς τιμήν της θεάς Aθηνάς. H ζωφόρος είχε συνολικό μήκος 160 μέτρα και ύψος περίπου 1 μέτρο. Στην πομπή εικονίζονταν περίπου 378 ανθρώπινες και θεϊκές μορφές καθώς και περισσότερα από 200 ζώα, κυρίως άλογα.
Η μουσειοσκευή περιλαμβάνει ένα μικρό αντίγραφο του Παρθενώνα, μήτρες των 16 λίθων της δυτικής ζωφόρου σε κλίμακα 1:20, μήτρα της κεφαλής της θεάς Ίριδας στην πραγματική της κλίμακα, 10 φωτογραφίες από επιλεγμένους λίθους σε κλίμακα 1:5, φωτογραφική αναπαράσταση ολόκληρης της ζωφόρου, παιχνίδι ανασύνθεσης της ζωφόρου, ένα CD ROM, εκπαιδευτικά έντυπα και το βιβλίο «Περίπατοι στον Παρθενώνα». Ο μαθητής παίζει, φτιάχνει δικά του εκμαγεία, τα συνθέτει και μελετά το θαυμάσιο αυτό σύνολο γλυπτικής της κλασικής εποχής.

Περιέχει τις εκδόσεις:

Περίπατοι στον Παρθενώνα

pdf gif 18x16 28η Eκατομβαιώνος. Μια μέρα με τη Zωφόρο του Παρθενώνα

pdf gif 18x16 Oι θεοί του Oλύμπου στη Zωφόρο του Παρθενώνα

pdf gif 18x16 ΤΩΝ ΑΘΗΝΗΘΕΝ ΑΘΛΩΝ

Φωτογραφική ανασύνθεση της Zωφόρου του Παρθενώνα

Παιχνίδι ανασύνθεσης της Zωφόρου του Παρθενώνα

Μπορεί να συνδυαστεί με τα διαδραστικά παιχνίδια της ψηφιακής εφαρμογής της Ζωφόρου του Παρθενώνα.

Πηγή:Υπηρεσία Συντήρησης Μουσείων Ακρόπολης (http://www.ysma.gr)