Εκπαιδευτική Διαδικτυακή Εφαρμογή: «ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ» ΣΤΟ ΕΑΜ

Η εφαρμογή αυτή απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 13 έως 18 ετών και τα καλεί να ερευνήσουν τα μυστήρια του Μηχανισμού, μέσα από 4 αποστολές διαφορετικών επιστημονικών ειδικοτήτων: του αρχαιολόγου, του επιγραφικού, του μηχανικού και του ιστορικού των επιστημών. Η αποστολή των παιδιών είναι να απαντήσουν στα 3 βασικά ερωτήματα που έχουν απασχολήσει διαχρονικά όλους τους ερευνητές:
• Τι είναι και από τι αποτελείται ο Μηχανισμός;
• Πώς λειτουργεί και σε τι χρησιμεύει;
• Πότε από ποιον και πού κατασκευάστηκε;

Για τα παιδιά ηλικίας 15 έως 18 ετών θα υπάρχει η δυνατότητα συμμετοχής σε διαγωνισμό με έπαθλα.

Η διαδικτυακή εφαρμογή είναι δημιουργία του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, ενώ η κατασκευή της πραγματοποιήθηκε με την ευγενική χορηγία της εταιρείας ΟΤΕ-COSMOTE.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά 13-18 χρόνων.

Για να δείτε την εφαρμογή πατήστε εδώ.

Πηγή: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο