Χαιρετισμός
Για τον "επισκέπτη" μας

Στη Σύγχρονη Κοινωνία της Πληροφορίας, της Γνώσης και της Επικοινωνίας το Σύγχρονο Σχολείο έχει στη διάθεσή του όλες εκείνες τις αναγκαίες ευκαιρίες, προϋποθέσεις και μέσα για να τολμήσει και να επιτύχει το άνοιγμά του όχι μόνο στην τοπική κοινωνία, αλλά και στην κοινωνία του "παγκόσμιου χωριού" που πλέον αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο της καθημερινής μας ζωής!

Με την εξορθολογισμένη αξιοποίηση του διαδικτύου έχει την ευκαιρία να αξιοποιήσει τόσο πηγές - βάσεις πληροφοριών και δεδομένων, όσο και να αναπτύξει ποικίλες εκπαιδευτικές ανταλλαγές με άλλα σχολεία - μέλη του παγκόσμιου ιστού! Μια μοναδική ευκαιρία - πρόκληση για το ξάνοιγμα και πλάτεμα του αντιληπτικού και γνωστικού ορίζοντα των ενεργών πολιτών της αυριανής κοινωνίας.

Κλειδί αυτής της δράσης δεν είναι άλλος από το Σύγχρονο Εκπαιδευτικό που αντιμετωπίζει και αξιοποιεί καθημερινά τις σύγχρονες προκλήσεις, του ραγδαία μεταβαλλόμενου κόσμου, στη διαδικασία της διδασκαλίας και της αγωγής! Με την υπέρβαση του παραδοσιακού ρόλου του δασκάλου ως μεταλαμπαδευτή παγιωμένων και στατικών γνώσεων και την αντικατάστασή του από το σύνθετο ρόλο του υποστηρικτή, συντονιστή, εμψυχωτή, εμπνευστή και παρακινητή των μαθητών του, ο σύγχρονος εκπαιδευτικός καλείται να εκπαιδεύσει το μαθητή να μάθει πώς να μαθαίνει, πώς να διαχειρίζεται και να αξιοποιεί πληροφορίες και γνώσεις, πώς να επικοινωνεί και να αλληλοδρά – συνεργάζεται με τους συνομηλίκους του, πώς να οικοδομεί τη γνώση και γενικότερα πώς να διαχειρίζεται το καθημερινά μεταβαλλόμενο κόσμο!

Στην κατεύθυνση της ποσοτικής και ποιοτικής μεγιστοποίησης των αποτελεσμάτων του σύγχρονου, πολύμορφου, πολύπτυχου και πολυδιάστατου διδακτικού έργου του σύγχρονου εκπαιδευτικού αναδεικνύεται η σκοπιμότητα και η σημασία της ανάπτυξης μιας ανάλογης μεθοδικής υποστήριξής του (ακαδημαϊκής και υπηρεσιακής).

Για το λόγο αυτό επιχειρούμε το στήσιμο της ιστοσελίδας μας αυτής και προσδοκούμε να αναδειχτεί σε ένα σύγχρονο και αποτελεσματικό εργαλείο επιστημονικής και παιδαγωγικής υποστήριξης, καθοδήγησης και συντονισμού των συναδέλφων εκπαιδευτικών της περιφέρειας ευθύνης μας. Προσδοκούμε η σελίδα μας να αξιοποιηθεί από τους συναδέλφους μας και να αναδειχτεί σε “βήμα” του σύγχρονου εκπαιδευτικού!

Πρόθεσή μας είναι να αποτελέσει ένα βήμα από το χτες προς το αύριο, ένα απο-τόλμημα πρό-κλησης και πρόσ-κλησης, μια απόπειρα κίνησης που επιδιώκει να συναπαντήσει συν-κινητές κι ευαίσθητους στο Σικελιάνειο κάλεσμα:

"Ομπρός, βοηθάτε να σηκώσουμε τον ήλιο πάνω απ’ την Ελλάδα..

Ομπρός, βοηθάτε να σηκώσουμε τον ήλιο (της Ελλάδας) πάνω από τον κόσμο!"

(Άγγελου Σικελιανού, "Πνευματικό εμβατήριο", 1944)

Για το λόγο αυτό καλούμε όλους τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς να μας συνδράμουν στην τροφοδότησή της με εκπαιδευτικό υλικό για να μπορεί να ανταποκρίνεται στις ανάγκες τροφοδότησης και να ανατροφοδότησης της εκπαιδευτικής μας κοινότητας!

Αντώνης  Ι.  Παππού
Σχολικός Σύμβουλος