θεωρία και πράξη

.............................

Σύντομο βιογραφικό
Αντώνης Παππού  2006 ,                 επικοινωνίας
       Ο Αντώνης Ι. Παππού κατάγεται από τον Αγρα της Έδεσσας. Σπούδασε Δάσκαλος στην Παιδαγωγική Ακαδημία της Φλώρινας (1974 - 76) και μετεκπαιδεύτηκε στο Μαράσλειο Διδασκαλείο (1986 - 88) με εξειδίκευση στη Γενική Αγωγή. Ακόμη, σπούδασε Πολιτικές Επιστήμες στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθηνών και το 1988 έλαβε το Πτυχίο με εξειδίκευση στη Δημόσια Διοίκηση.
       Από το 1979 έχει υπηρετήσει σ' όλους τους τύπους των Σχολικών Μονάδων, όπως και στο Ειδικό Σχολείο της Έδεσσας. Τα τελευταία οκτώ χρόνια υπηρετεί ως Σχολικός Σύμβουλος σε περιφέρειες του Ν. Πέλλας. Σήμερα έχει την ευθύνη της Επιστημονικής - Παιδαγωγικής Καθοδήγησης των Εκπαιδευτικών της 1ης & 2ης Περιφερειών Δ.Ε. Ν. Πέλλας με έδρα την Έδεσσα.

Σαν Πολιτικός Επιστήμονας, με εξειδίκευση στη Δημόσια Διοίκηση, δίδαξε ως ωρομίσθιος Εκπαιδευτής στα Δημόσια Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) Έδεσσας, Αριδαίας και Γιαννιτσών (1996 - 2001) αντικείμενα σχετικά με την εξειδίκευσή του στη Δημόσια Διοίκηση, τη Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών, καθώς και στους τομείς της Ψυχολογίας και της Διδακτικής Μεθοδολογίας.
       Παράλληλα, έχει επιλεγεί και διδάξει επανειλημμένα ως Επιμορφωτής στο Πρόγραμμα Εισαγωγικής Επιμόρφωσης των νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών στα 1ο & 2ο Περιφερειακά Επιμορφωτικά Κέντρα (ΠΕΚ) της Θεσσαλονίκης.
       Τα επιστημονικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται ιδιαίτερα στους τομείς:
-  Της Οργανοδιοικητικής Επιστήμης - Management
-  Της Ψυχοπαιδαγωγικής Επιστήμης
-  Της Διδακτικής Μεθοδολογίας και
-  Της Ιστορίας της Εκπαίδευσης.
       Στα πλαίσια των επιστημονικών του ενδιαφερόντων έχει συγγράψει και δημοσιεύσει σχετικές συνθετικές και ερευνητικές εργασίες, ενώ έχει συμμετάσχει ως εισηγητής σε συνέδρια και ημερίδες αντίστοιχης θεματολογίας.