Home » Εκπαίδευση » Τα σχολικά εγχειρίδια αντικαθίστανται από κατέβασμα ψηφιακών αρχείων.
Η εκπαίδευση στο μέλλον.

Το σχολείο Stephen Perse Foundation ένα σχολείο στο Cambridge υλοποιεί το σχολείο του μέλλοντος. Οι καθηγητές στο συγκεκριμένο σχολείο δημιουργούν τη δική τους ηλεκτρονική βιβλιοθήκημε τις σημειώσεις των παραδόσεων τους, εμπλουτισμένες με παραδόσεις video, διαδραστικό υλικό κ.α. Όλα αυτά είναι προσβάσιμα για κατέβασμα στο i-Tunes U την ακαδημαϊκή έκδοση του i-Tunes της Apple, από το i-pad του κάθε μαθητή. Τα πλεονεκτήματα πολλά και σημαντικά. Εύκολη και άμεση πρόσβαση στο διδακτικό υλικό, δυνατότητα άμεσης και εύκολης αναθεώρησης του υλικού από τους καθηγητές, μεγάλη οικονομία σε χαρτί κ.α. Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Post Tagged with

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *