Πειράματα & Κατασκευές

Κανόνες Ασφαλείας Διαθεματική Δραστηριότητα με τίτλο: Οι Φυσικές επιστήμες στην καθημερινή μας ζωή.

Στην ιστοσελίδα αυτή περιλαμβάνονται  πειράματα και κατασκευές που μπορούν να υλοποιηθούν εύκολα με υλικά καθημερινής χρήσης. Τα πειράματα και οι κατασκευές ενεργοποιούν τους μαθητές, κεντρίζουν την περιέργειά τους για τις φυσικές επιστήμες και μετατρέπουν τη μελέτη της φυσικής σε γοητευτική εμπειρία.  Όλες οι εργασίες που προτείνονται έχουν δοκιμαστεί στην πράξη και είναι λειτουργικές. Έχει καταβληθεί προσπάθεια ώστε αρκετά από τα υλικά που απαιτούνται για τις κατασκευές να προέρχονται από παλαιές και άχρηστες συσκευές ώστε να δοθεί και το μήνυμα της ανακύκλωσης των υλικών.  Τα πειράματα και οι κατασκευές είναι χρήσιμα διδακτικά εργαλεία, καθώς μας δίνουν τη δυνατότητα να αναπαραστήσουμε φυσικά φαινόμενα και να μελετήσουμε τους νόμους της φυσικής και της χημείας. Προτείνεται στους φίλους της ιστοσελίδας να μελετήσουν τα άρθρα που ακολουθούν και να πειραματιστούν. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ακολουθούμε τους κανόνες ασφαλείας που προβλέπονται για το εργαστήριο Φυσικών Επιστημών. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου στη διεύθυνση: pazoulis@hotmail.com . Επίσης όποιος θέλει να δημοσιεύσει κάποια κατασκευή ή πείραμά ευχαρίστως θα δεχόμουν με e-mail το άρθρο του για να το δημοσιεύσω.

Κατασκευή Ηλεκτρικής στήλης με απλά υλικά καθημερινής χρήσης,  Εργασία για το μάθημα της Τεχνολογίας ’ Γυμνασίου, της μαθήτριας Δέσποινας Παζούλη
Το φαινόμενο του Θερμοκηπίου και ένα μοντέλο προσομοίωσής του. Του μαθητή Κυριάκου Παπαδόπουλου.
Το καλαμάκι που σφυρίζει
Κατασκευή Τροφοδοτικού Συνεχούς Ρεύματος από παλαιό ηλεκτρονικό υπολογιστή.
Η πρώτη μου Χημική Αντίδραση
Κατασκευή θερμομέτρου από υλικά που μπορούν να ανακυκλωθούν.
Η ατμοσφαιρική πίεση συνθλίβει ένα μεταλλικό δοχείο
Ηλιακός Φούρνος. Της μαθήτριας Δέσποινας Παπαδοπούλου.
Μπαταρία από Λεμόνια
Καλώδια για πειράματα ηλεκτρισμού
Κατασκευή μουσικού οργάνου με απλά υλικά. Του μαθητή Γεωργίου Ελευθεριάδη.