Γραπτή εργασία α’ γυμνασίου

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Η γραπτή εργασία θα αναφέρεται στο ατομικό έργο που κατασκεύασε κάθε μαθητής.
Η εργασία μπορεί να είναι χειρόγραφη ή γραμμένη σε Η/Υ  θα πρέπει να έχει έκταση 5-6 σελίδων τουλάχιστον και θα παραδοθεί σε σχετικό φάκελο στο τέλος του σχολικού έτους.

Η πρώτη σελίδα θα έχει μόνο τα παρακάτω στοιχεία:
..ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ………………

ΜΑΘΗΜΑ: ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ Α’ ΤΑΞΗΣ
( Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ )
(ΟΝΟΜΑ ΜΑΘΗΤΗ )
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:
Στη συνέχεια η κυρίως εργασία θα απαρτίζεται από δυο κεφάλαια.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1

Θα αναφέρει πληροφορίες για την συγκεκριμένη κατασκευή. Ενδεικτικά θα μπορεί να περιέχει:

Ø Τα υλικά και εργαλεία που χρησιμοποίησε ο μαθητής για την κατασκευή.
Ø Τυχόν σχέδια, σκίτσα ή φωτογραφίες της κατασκευής.
Ø Την πορεία και τον τρόπο κατασκευής του ατομικού έργου.
Ø Διαστάσεις της κατασκευής (μήκος, πλάτος, ύψος).
Ø Κοστολόγηση του ατομικού έργου (δηλαδή πόσο κόστισαν τα διάφορα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν στην κατασκευή).

Ο παραπάνω κατάλογος είναι ενδεικτικός. Ο μαθητής μπορεί να αναφέρει και άλλα στοιχεία που τα θεωρεί απαραίτητα για την κατανόηση του τρόπου κατασκευής του έργου του.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2

Το δεύτερο κεφάλαιο θα περιέχει πληροφορίες γενικά για το τεχνολογικό αντικείμενο που είχε σαν πρότυπο.

Ενδεικτικά θα μπορεί να περιέχει:

Ø Ιστορική εξέλιξη του τεχνολογικού θέματος (πότε έγινε για πρώτη φορά η χρήση του, από ποιες φάσεις πέρασε, ποια είναι η σημερινή κατάσταση και ποιο είναι το μέλλον του).
Ø Χρησιμότητα (αναλύονται οι κοινωνικές, οικονομικές ή άλλες ανάγκες που εξυπηρετεί).
Ø Επιπτώσεις στο περιβάλλον (θα παρουσιασθούν, τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά στοιχεία και θα γίνει προσπάθεια να εξηγηθούν και να αναλυθούν).
Ø Αρχές λειτουργίας (θα περιγραφούν οι βασικές αρχές λειτουργίας και οι επιστημονικές γνώσεις που βρίσκουν εφαρμογή και αξιοποιούνται στο συγκεκριμένο τεχνολογικό θέμα).
Ø Βιβλιογραφία (θα αναφερθούν οι πηγές πληροφόρησης που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του έργου και την συγγραφή της εργασίας).

Στα παραπάνω μπορεί ο μαθητής να προσθέσει και όποιες άλλες πληροφορίες θεωρεί απαραίτητες για την ολοκλήρωση της γραπτής αναφοράς.