Γραπτή εργασία β’ γυμνασίου

ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Β΄ ΤΑΞΗΣ

Εισαγωγή

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας Β΄ Γυμνασίου θα πρέπει να συντάξετε μια γραπτή εργασία. Η γραπτή εργασία αποτελεί την  παρουσίαση  πληροφοριών σχετικών:

με την παραγωγική μονάδα που μελετά η Ομάδα,με τους ρόλους που έχετε αναλάβει.

Στη γραπτή εργασία επίσης θα παρουσιάσετε  τα σχέδια της μακέτας, τα υλικά και τα εργαλεία που χρησιμοποιήσατε για την κατασκευή της, το χρονοδιάγραμμα  και τη διαδικασία κατασκευής, αλλά και έντυπο  υλικό που κατασκευάσατε,  αφίσες, πίνακες κλπ.

Η εργασία αποτελείται από δύο μέρη. Στο πρώτο δίδονται γενικές πληροφορίες και συντάσεται ομαδικά από τους μαθητές και το 2ο μέρος το οποίο αποτελεί την ατομική εργασία κάθε μαθητή

1. Το πρώτο μέρος της γραπτής εργασίας

Το πρώτο μέρος της γραπτής εργασίας γράφεται από διάφορους διευθυντές. Τα κείμενα αυτά καθώς και τις πηγές πληροφόρησης παραλαμβάνει και συγκεντρώνει  ο Διευθυντής Πληροφοριακών Συστημάτων και στη συνέχεια διαμορφώνει το πρώτο μέρος της γραπτής εργασίας.

Στο πρώτο μέρος περιλαμβάνονται οι ακόλουθες ενότητες:

1.1 Ανάλυση του τομέα Παραγωγής στον οποίο ανήκει η παραγωγική μονάδα

Σε αυτή την ενότητα θα περιγράψετε τον τομέα παραγωγής στον οποίο ανήκει η παραγωγική μονάδα.

1.2 Το είδος της παραγωγικής μονάδας

Εδώ θα περιγράψετε το είδος της παραγωγικής μονάδας που μελετάτε, τα παραγόμενα προϊόντα (ή τις παρεχόμενες υπηρεσίες), τις απαιτούμενες εγκαταστάσεις κλπ.

1.3 Ιστορικά στοιχεία της παραγωγικής μονάδας

Μπορεί να αναγραφεί η ιστορία της εταιρείας την οποία επισκεφτήκατε ή γενικά ιστορικά στοιχεία που βρήκατε σχετικά με την παραγωγή των παραγόμενων προϊόντων.

1.4 Σχέδια μακέτας

Σ΄ αυτή την ενότητα παραθέτονται τα σχέδια που συντάξατε για την κατασκευή  της μακέτας.

1.5  Περιγραφή των υλικών και εργαλείων που χρησιμοποιήθηκαν στην κατασκευή

Εδώ θα περιγράψετε τα υλικά και τα εργαλεία που χρησιμοποιήσατε για την κατασκευή της μακέτας.

1.6 Κόστος κατασκευής

Αναλύετε με την βοήθεια πίνακα πόσο κόστισε η κατασκευή σας

1.7 Διάγραμμα Οργάνωσης Προσωπικού

Παρατίθεται το Οργανόγραμμα της παραγωγικής μονάδα

1.8 Φωτογραφίες

1.9  Περιγραφή της διαδικασίας κατασκευής

Περιγράφεται αναλυτικά η διαδικασία κατασκευής της μακέτας από τον προγραμματισμό των εργασιών μέχρι την ολοκλήρωσή  της

1. 10 Βιβλιογραφία – Πηγές Πληροφόρησης

Εδώ θα παραθέσετε όλες τις πηγές από όπου λάβατε πληροφορίες για την υλοποίηση της γραπτής εργασίας.

Μια σκέψη στο “Γραπτή εργασία β’ γυμνασίου”