Πόσα γνωρίζεις για τον σχολικό εκφοβισμό;

Spread the love

«Πότε ένα περιστατικό ονομάζεται «εκφοβισμός»;» «Ποιά παιδιά είναι πιο επιρρεπεί να εμπλακούν;»»Ποιές οι συνεπειές του φαινομένου;»Γνωρίζεται τις απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα; Κάντε το τέστ για να ανακαλύψετε πόσο ενημερωμένοι είστε για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού.

Παρακαλώ επιλέξτε την/τις σωστή/ές απάντηση/εις

Ο εκφοβισμός αποτελεί φυσιολογική πτυχή της ανάπτυξης των παιδιών.
Η πρόληψη είναι πιο αποτελεσματική από την θεραπεία.
Η τιμωρία του παιδιού που εκφοβίζει έχει θετικά αποτελέσματα.
Η πρόληψη ξεκινάει από την νηπιακή ηλικία.
Ο παρατηρητής του  σχολικού εκφοβισμού θα πρέπει να μην το αναφέρει και να μην γίνεται «καρφί».
Η Ελένη δημοσίευσε στο Facebook μια φωτογραφία της Χριστίνας με μαγιό και σχεδόν όλη η τάξη γελάει μ'αυτή.
Η συναισθηματική αγωγή αποτελεί πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού.
Τόσο το παιδί που εκφοβίζεται όσο και αυτό που εκφοβίζει έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση και χρειάζονται βοήθεια.
Δυο αγόρια μαλώνουν και πιάνονται στα χέρια στην αυλή.
Η ψυχολογική βία και η λεκτική βία δεν έχουν τις ίδιες συνέπειες στην ψυχολογία του ατόμου με  την σωματική βία.
Ο Γιώργος φοράει γυαλιά. Κάθε φορά που οι συμμαθητές του τον βλέπουν του λένε «Γεια σου Γυαλάκια».
Ο Γιάννης αρπάζει συνέχεια το φαγητό από ένα  μικρότερο αγόρι.
Ποιά χαρακτηριστικά έχει ο "Σχολικός Εκφοβισμός":
Οι συνέπειες του σχολικού εκφοβισμού μπορεί να είναι μη αναστρέψιμες.
Ποιές είναι οι βασικές μορφές βίας;
Η Χριστίνα δεν άφησε την Μαργαρίτα να αντιγράψει στο διαγώνισμα. Μετά η  Μαργαρίτα προδίδει σε όλη την τάξη με ποιο αγόρι είναι ερωτευμένη η Χριστίνα.
Η αυστηρή τιμωρία του παιδιού που εκφοβίζει επιδεινώνει το φαινόμενο.
Δυο ομάδες αγοριών συνέχεια κοροϊδεύουν η μια την άλλη.
Ο Χρίστος δέχεται συχνά στο κινητό του το μήνυμα «Είσαι ένας αποτυχημένος»
Πολύς λόγος για το τίποτα! πάντα  ο σχολικός εκφοβισμός ήταν ο ίδιος όμως τώρα έχει γίνει μόδα και υπερβάλουμε.
Προτιμώ το παιδί μου να είναι "νταής"  και ας εκφοβίζει παρά  να εκφοβίζεται.
Το παιδί που εκφοβίζεται  είναι αδύναμο και χρειάζεται στήριξη,  ενώ αυτό που εκφοβίζει είναι δυνατό και πρέπει να τιμωρηθεί
Καλό είναι τα παιδιά να αγνοούν τα πειράγματα που τους κάνουν και να μην δίνουν σημασία.
Τα παιδιά δεν ξέρουν να εκφοβίζουν απλώς κάνουν πλάκα μεταξύ τους.
Η ανάπτυξη ενσυναίσθησης στους μαθητές μειώνει το φαινόμενο του εκφοβισμού.