Το πρώτο τσιγάρο στα 10 για τους 3 στους 10 μαθητές

Τα Νέα Σαβ., 31-1/6/2003

Τρεις στους δέκα Έλληνες μαθητές δοκιμάζουν τσιγάρο στα 13. Δύο από αυτούς γίνονται τελικά συστηματικοί καπνιστές. Επιπλέον, περισσότεροι από τους μισούς έφηβους καπνιστές καπνίζουν πάνω από 10 τσιγάρα την ημέρα.
Αυτό αποκαλύπτει έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Καρδιολογίας (ΕΛΙΚΑΡ) σε 6.206 μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου από όλη τη χώρα και παρουσιάστηκε χθες με αφορμή τη σημερινή Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος.
Σχεδόν 7 στους 10 εφήβους (65%) αρχίζουν το κάπνισμα ύστερα από παρότρυνση φίλων ή συμμαθητών. Την ίδια στιγμή, σημαντικό θεωρείται το ποσοστό των μαθητών που δοκιμάζουν τσιγάρο από περιέργεια (27%).
Σύμφωνα με την ίδια έρευνα, όσοι έφηβοι καπνίζουν δηλώνουν ότι έχουν θετική άποψη γι' αυτή τη συνήθεια, καθώς και ότι απολαμβάνουν την ανοχή των γονέων ή των δασκάλων τους.
Σχεδόν όλοι προέρχονται από οικογένεια καπνιστών.
Από τους βασικούς κινδύνους καρδιακών παθήσεων είναι το κάπνισμα. Όπως ανέφερε ο διευθυντής του ΕΛΙΚΑΡ καθηγητής κ. Παύλος Τούτουζας, οι άνδρες της μέσης ηλικίας έχουν έως και 6πλάσιο κίνδυνο για εμφάνιση θανατηφόρου καρδιακού επεισοδίου από ό,τι οι μη καπνιστές.
Αντίστοιχα, οι γυναίκες που καπνίζουν έστω και 1-4 τσιγάρα την ημέρα, έχουν διπλάσιες πιθανότητες να εμφανίσουν ισχαιμική καρδιοπάθεια. Αν τα τσιγάρα γίνουν 35, ο κίνδυνος εξαπλασιάζεται.