Εικαστικό Project και Έκθεση Erasmus+ 2o Γυμνάσιο Αμαλιάδας 2017 – 2018

Στο βίντεο περιέχονται εκτός απο ζωγραφική και σκίτσα:
Εγκατάσταση με σκουπίδια που δημιουργούν σκιά με οικολογικό μήνυμα ” Τί ταϊζετε τα παιδιά σας?” (Garbage shadow installation)
Ζωγραφική με εκκρεμές – ζωγραφίζω με τη βοήθεια της … Γης! (Pendulum painting video)
Stop motion animation με ζωγραφική εγκατάσταση και σκουπίδια ” The future of children paintings”
κ.α.

Έκθεση μαθητών
2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας
Erasmus project art exhibition

Η αφίσα της έκθεσης

… μία μικρή γεύση από τις ποικίλες εικαστικές μας δημιουργίες και ομαδικές δραστηριότητες

Χρόνια πολλά!

Ευχές με βίντεο που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος των Εικαστικών στο 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας ,
όπως παρουσιάστηκε και στην έκθεση
λαογραφικού υλικού με τα έθιμα του Δωδεκαημέρου «Ξαναζούμε τα ελληνικά Χριστούγεννα»,
που συνδιοργάνωσαν
η Διεύθυνση ΔΕ Ηλείας- Σχολικές Δραστηριότητες, ο Δήμος Ήλιδας & το Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαίας Ήλιδας,
τον Δεκέμβριο του 2016,
στην Οικία Τατάνη στην Αμαλιάδα.

Τα έργα από την πολιτιστική εορταστική δραστηριότητα
της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας δημιουργήθηκαν από τους μαθητές με αφορμή έθιμα:

• Χριστουγέννων
  • Πρωτοχρονιάς
  • Φώτων

Χρόνια πολλά, καλή χρονιά, με υγεία και αγάπη!