9η συνάντηση

Ενημερωθήκαμε για τη δυνατότητα συμμετοχής σε προληπτική παρέμβαση για το κάπνισμα στο πλαίσιο του προγράμματος Hellenic Action for Research Against Tobacco HEART II ¨ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ την Τετάρτη 1η Απριλίου 2015 στην Πλάκα στο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα »Αττική Παράδοση».

learnNOsmokingΤο πρόγραμμα HEART II  ¨ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ αποτελεί προϊόν συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Υγείας, του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών και της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρίας. Από το σχολικό έτος 2014 ? 15, το πρόγραμμα έχει ενταχθεί στο κοινωνικό σχολείο.  Το πρόγραμμα αυτό χρηματοδοτείται από τo Ίδρυμα Γεωργίου Δ. Μπεχράκη. Το ¨ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ έχει ως σκοπό  την πρόληψη του καπνίσματος στους μαθητές E΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, Α?, Β? και Γ? Γυμνασίου καθώς και Α? Λυκείου.

Επίσης, φτιάξαμε ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο για την ανίχνευση των σχέσεων και στάσεων των μαθητών του Σχολείου μας σε σχέση με το κάπνισμα.