9η συνάντηση

Ενημερωθήκαμε για τη δυνατότητα συμμετοχής σε προληπτική παρέμβαση για το κάπνισμα στο πλαίσιο του προγράμματος Hellenic Action for Research Against Tobacco HEART II ¨ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ την Τετάρτη 1η Απριλίου 2015 στην Πλάκα στο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα »Αττική Παράδοση».

learnNOsmokingΤο πρόγραμμα HEART II  ¨ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ αποτελεί προϊόν συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Υγείας, του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών και της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρίας. Από το σχολικό έτος 2014 ? 15, το πρόγραμμα έχει ενταχθεί στο κοινωνικό σχολείο.  Το πρόγραμμα αυτό χρηματοδοτείται από τo Ίδρυμα Γεωργίου Δ. Μπεχράκη. Το ¨ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ¨ έχει ως σκοπό  την πρόληψη του καπνίσματος στους μαθητές E΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, Α?, Β? και Γ? Γυμνασίου καθώς και Α? Λυκείου.

Επίσης, φτιάξαμε ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο για την ανίχνευση των σχέσεων και στάσεων των μαθητών του Σχολείου μας σε σχέση με το κάπνισμα.

8η συνάντηση

Thnx4NoSmokingΜας απασχόλησε το θέμα κάπνισμα και σχολείο και έτσι μέλη της ομάδας μας δημιουργήσαμε αφίσες αποτροπής καπνίσματος με σκοπό να ευαισθητοποιήσουμε μαθητές και καθηγητές.

Τις αφίσες, αφού τις πλαστικοποιήσαμε, τις τοποθετήσαμε σε επιλεγμένους χώρους του Σχολείου.

afisaki1

7η συνάντηση

Κατά την διάρκεια συλλογικής συζήτησης μεταξύ των μελών της ομάδας εμπνευστήκαμε τη δημιουργία ηλεκτρονικού site  στοχεύοντας στην ενημέρωση της μαθητικής κοινότητας σχετικά με τις δράσεις μας και τις συνέπειες του καπνίσματος.

6η συνάντηση

Μέλη της ομάδας παρουσίασαν την δημιουργία τους με θέμα το κάπνισμα και τις συνέπειες του.Η κατασκευή τους αναρτήθηκε σε ένα  διάδρομο του σχολείου με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών.

Στη συνέχεια,παιδιά την ομάδας τοποθέτησαν αφίσες σε κάθε τμήμα της Α’Λυκείου.Τις αφίσες τις προμηθευτήκαμε από το πρόγραμμα «Μαθαίνω την αλήθεια.Λέω όχι στο τσιγάρο» του ιδρύματος ΙΙΒΕΑ.

Τέλος χωριστήκαμε σε 4 ομάδες των 2 ατόμων και προβληματιστήκαμε με οικονομικές συνέπειες του τσιγάρου στην κοινωνία και στο άτομο.

afisamas

5η συνάντηση

Κάναμε όλοι μαζί σκετσάκια με θέμα τον επηρεασμό των μικρότερων από μεγαλύτερους όσον αφορά το κάπνισμα.Με άλλα λόγια δραματοποιήσαμε μικρά σενάρια σχετικά με το κάπνισμα.

Συζητήσαμε ανταλλάσσοντας απόψεις για τις συνέπειες του καπνίσματος και το πώς τα μικρότερα παιδιά μπορούν να παρασυρθούν αλλά και το γιατί.

4η συνάντηση

Συνέντευξη από την καθηγήτριά μας κ. Μαρούδη

Η κα Μαρούδη απάντησε σε ερωτήσεις που της τέθηκαν από τα μέλη της ομάδας.

Παρακάτω σας παρουσιάζεται το ερωτηματολόγιο στο οποίο απάντησε η ίδια και που μπορείτε να απαντήσετε και εσείς.

Ερωτηματολόγιο:

1. Πότε ξεκινήσατε το κάπνισμα; (ηλικιακά)
  2. Για ποιο λόγο αρχίσατε το κάπνισμα;
  3. Πόσο καιρό καπνίζετε;
  4. Πώς νιώσατε την πρώτη φορά που καπνίσατε;
  5. Γνωρίζετε τις ουσίες που περιέχει ένα τσιγάρο;
  6. Καπνίζει κάποιος στο στενό σας περιβάλλον;
  7. Ενοχλείστε από την μυρωδιά του καπνού;
  8. Σκέφτεστε να το κόψετε ή να το αρχίσετε και γιατί;
  9. Ανησυχείτε για την υγεία σας;
  10. Αν είχατε ή έχετε μικρότερο αδερφό/αδερφή θα τον/την παροτρύνατε να αρχίσει το κάπνισμα;
  11. Γνωρίζετε τι μπορεί να προκαλέσει το τσιγάρο στην υγεία σας;
  12. Θα χαρακτηρίζατε τον εαυτό σας εθισμένο στο κάπνισμα;
  13. Έχετε αισθανθεί ποτέ αηδία για το κάπνισμα;
  14. Πόσα τσιγάρα καπνίζετε ημερησίως;
  15. Αν γυρίζατε πίσω το χρόνο θα δοκιμάζατε πάλι το τσιγάρο;

2η συνάντηση

Γιατί καπνίζει κάποιος και γιατί όχι;

Χωριστήκαμε σε ομάδες. Κάθε ομάδα κατέγραψε σε χαρτί την άποψή της γιατί κάποιος καπνίζει και γιατί κάποιος όχι! Στη συνέχεια, συζητήθηκαν στην ολομέλεια οι λόγοι για τους οποίους κάποιος καπνίζει ή δεν καπνίζει.

1η συνάντηση

Συστηνόμαστε

• Κάθε μέλος της ομάδας σημείωσε το όνομά του με χρωματιστό μαρκαδόρο σε χαρτί Α3 και συστήθηκε στους υπόλοιπους.

Γνωριζόμαστε

• Έπειτα, σχηματίσαμε ζευγάρια τα οποία δεν γνωρίζονταν καλά μεταξύ τους και μιλήσαμε ο ένας στον άλλο για τον εαυτό μας.Στη συνέχεια,ο καθένας σύστησε το ζευγάρι του στην ολομέλεια σύμφωνα με αυτά που άκουσε προηγουμένως.

Γιατί ήρθαμε στο πρόγραμμα;Τι περιμένουμε;

• Σε κύκλο αναφέραμε ένας ένας τους λόγους για τους οποίους συμμετέχουμε στο συγκεκριμένο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας και τι προσδοκούμε από τη συμμετοχή μας.

Κλείσιμο ομάδας

• Αποχαιρετιστήκαμε ανταλλάσσοντας χαμόγελα και χειραψίες μεταξύ μας.

IMG_20150302_150030