Διπλωματικές και πτυχιακές εξετάσεις στην Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Μητροπόλεώς μας

eikona1781Την Κυριακή 16 Ιουνίου και ώρα 12 το μεσημέρι στην αίθουσα της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεώς μας «Γερμανός ο Μελωδός», πραγματοποιήθηκαν οι Διπλωματικές και Πτυχιακές εξετάσεις της Σχολής. Η επιτροπή του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. εξέτασε με τον προβλεπόμενο κανονισμό όλους τους υποψηφίους και τους έκρινε άξιους των Πτυχίων και των Διπλωμάτων τους με το βαθμό «Άριστα».

Την επιτροπή αποτελούσαν οι: Ηλιόπουλος Διονύσιος, Κυριακόπουλος Δημήτριος, Κυρίτσης Σεραφείμ, Ιωακείμ Ανδρέας και Σπυράκη Μαρία. Τον

Σεβασμιώτατο εκπροσώπησε ο π. Νεόφυτος Ραφαηλίδης, Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ι. Μ. Φθιώτιδος.

Στο τέλος των εξετάσεων η επιτροπή εξέφρασε την ικανοποίησή της για την αγάπη και το ενδιαφέρον που δείχνει η Ιερά Μητρόπολή μας αλλά και ο ίδιος ο Σεβασμιώτατος προσωπικά, για την προώθηση και καλλιέργεια της Ψαλτικής Τέχνης. Επίσης έδωσε θερμά συγχαρητήρια στο διδακτικό προσωπικό της Σχολής για το επίπεδο των εξετάσεων και για το έργο που παράγεται σ? αυτήν.

Τέλος ο π. Νεόφυτος αφού μεταβίβασε τις ευχές και ευλογίες του σεπτού Ποιμενάρχου μας, απηύθυνε στους πτυχιούχους λόγους πατρικούς και τόνισε ότι η Μητρόπολη θα είναι πάντα κοντά στη Σχολή προκειμένου να στελεχώνονται τα ιερά αναλόγια από νέους ιεροψάλτες.

Οι νέοι πτυχιούχοι είναι:

1. Μέγγος Νικόλαος, πρωτοψάλτης Ι. Ν. Αγ. Παρασκευής Λαμίας.
  2. Αμούντζιας Ιωάννης, μέλος της χορωδίας του Μητροπολιτικού Ναού Λαμίας,
  3. π. Ηλίας Ζαφείρης, εφημέριος Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Αγόριανης,
  4. Λεμονάς Νικόλαος, πρωτοψάλτης ενοριακού ναού Πύλης ? Τρικάλων,
  5. Ζούφιος Μάρκος, λαμπαδάριος Ι. Ν. Αγ. Κων/νου και Ελένης Μαλεσίνας,
  6. Πολύμερος Βασίλειος, μέλος της χορωδίας του Μητροπολιτικού Ναού Λαμίας.

Η Σχολή συγχαίρει θερμώς τους νέους πτυχιούχους και εύχεται το πτυχίο τους να αποτελέσει κίνητρο για περισσότερη σπουδή στην Ιερή τέχνη του Δαμασκηνού.