Βρες ποιος μεγάλος συνθέτης της κλασικής μουσικής είσαι

Ένα ευχάριστο παιχνίδι για την εξοικείωση με χαρακτηριστικές μελωδίες μεγάλων συνθετών.

Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν ήδη ακούσει αρκετές φορές τις μελωδίες με τις οποίες θα παίξουν. Κάθε μαθητής φορά στο μέτωπο ένα χάρτινο καπελάκι με το όνομα ενός συνθέτη. Μπορεί να δει τους υπόλοιπους συνθέτες, αλλά δεν ξέρει ποιος συνθέτης είναι ο ίδιος. Κάθε φορά που ακούγεται μια κλασική μελωδία, οι μαθητές πρέπει να την αναγνωρίσουν και να κινηθούν προς τον αντίστοιχο συνθέτη-συμμαθητή τους. Μετά από αρκετές επαναλήψεις, θα είναι σε θέση να καταλάβουν ποιος συνθέτης είναι ο καθένας.
Ο Μπαχ, ο Μότσαρτ, ο Μπετόβεν, ο Μπραμς, ο Προκόφιεφ και η υπόλοιπη παρέα των μεγάλων συνθετών σας χαιρετούν και σας προσκαλούν να ακούσετε και εσείς χαρακτηριστικές μελωδίες από γνωστά έργα τους.

Σοστάκοβιτς – Βαλς

Σαιν Σανς – Καρναβάλι των ζώων (ενυδρείο)

Ρίμσκι Κόρσακοφ – Το πέταγμα της μέλισσας

Προκόφιεφ – Χορός των ιπποτών