mousiko

Καλωσορίσατε στο Διαδικτυακό τόπο του Μουσικού Σχολείου Ρόδου. Στο Μουσικό Σχολείο (Γυμνάσιο & Γενικό Λύκειο) διδάσκονται όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας στο Γυμνάσιο και όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και Κατεύθυνσης στο Γενικό Λύκειο, όπως ακριβώς σε όλα τα Γυμνάσια & Γενικά Λύκεια της χώρας.Απευθύνεται σε μαθητές & μαθήτριες που έχουν κλίση & ταλέντο στη μουσική, χωρίς να διαθέτουν απαραίτητα μουσικές σπουδές. Σκοπός της ίδρυσης του Μουσικού Σχολείου είναι η αισθητική καλλιέργεια των μαθητών, μέσω της Μουσικής Παιδείας, χωρίς υστέρηση της γενικής μόρφωσης. Ο σκοπός αυτός επιτυγχάνεται μέσω της διδασκαλίας των μουσικών & καλλιτεχνικών μαθημάτων, παράλληλα με τα γενικά μαθήματα, καθώς επίσης & μέσω της συμμετοχής σε διάφορες εκδηλώσεις όπως (Μουσικά Σύνολα, Θεατρικές Παραστάσεις, Μουσικούς Αγώνες & άλλα).