Πρόσκληση για μόνιμο διορισμό σε κενές οργανικές θέσεις σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Η πρόσκληση σε μορφή pdf

Η σχετική εγκύκλιος σε μορφή pdf

Δελτίο Τύπου των 1)Επαναληπτικών Πανελλαδικών ΓΕΛ και Ειδικών Μαθημάτων, 2)Επαναληπτικών Πανελλαδικών ΕΠΑΛ καθώς και 3)εξετάσεων Ελλήνων του Εξωτερικού

1. ΔΤ Επαναληπτικών Πανελλαδικών ΓΕΛ και Ειδικών Μαθημάτων

2. ΔΤ Επαναληπτικών Πανελλαδικών ΕΠΑΛ

3. ΔΤ Εξετάσεων Ελλήνων του Εξωτερικού

Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2021 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά

Το έγγραφο σε μορφή pdf

Ανακοίνωση στατιστικών στοιχείων μορίων Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2020

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται τα στατιστικά στοιχεία κλιμάκωσης μορίων των υποψηφίων Γενικών Λυκείων ανά ομάδα προσανατολισμού, καθώς και των Επαγγελματικών Λυκείων ανά Τομέα/Ειδικότητα.

Στατιστικά κλίμακας μορίων ΓΕΛ

Στατιστικά κλίμακας μορίων ΕΠΑΛ

Πηγή: ΙΤΥΕ «Διόφαντος

Διευκρινίσεις σχετικά με τα διδακτικά βιβλία Γυμνασίου – Λυκείου για το σχολικό έτος 2020-2021

Σύμφωνα με τις Υπουργικές Αποφάσεις με αρ. πρωτ. 40493/Δ2-26-03-2020, 455695/Δ2-14-05-2020, 55695/Δ2-14-05-2020 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων:

• Το βιβλίο “Βιολογία” με κωδικό 21-0009 που διανέμεται στους/ις μαθητές/τριες της Α΄ Γυμνασίου θα χρησιμοποιηθεί από τους/ις μαθητές/τριες και στη Β΄ τάξη του Γυμνασίου το επόμενο σχολικό έτος.
  • Το βιβλίο “Βιολογία” με κωδικό 21-0125 που διανέμεται στους/ις μαθητές/τριες της Β΄ Γυμνασίου θα χρησιμοποιηθεί από τους/ις μαθητές/τριες και στη Γ΄ τάξη του Γυμνασίου.
  • Το βιβλίο “Βιολογία (Τετράδιο)” με κωδικό 21-0010 που διανέμεται στους/ις μαθητές/τριες της Α΄ Γυμνασίου θα χρησιμοποιηθεί από τους/ις μαθητές/τριες και στη Β΄ τάξη του Γυμνασίου επόμενο σχολικό έτος.
Διαβάστε περισσότερα “Διευκρινίσεις για τα διδακτικά βιβλία Λυκείου, Γυμνασίου και Δημοτικού για το σχ. έτος 2020-2021”