Subscribe to RSS Subscribe to Comments

Διαδραστική Εκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας για το 2008

Διαδραστική Εκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας

Δεκέμβριος - Μάιος, Ιδρυμα Ευγενίδου, Β. Κωνσταντίνου 48, Αθήνα

Σε τρεις ορόφους, συνολικής επιφάνειας 1.200 τ.μ., με 65 εκθέματα, στεγάζεται από τον Οκτώβριο η μόνιμη Διαδραστική Εκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας την οποία δημιούργησε το Ιδρυμα Ευγενίδου. Εκεί, μέσα από πρωτότυπα πειράματα, οι επισκέπτες μπορούν να δοκιμάσουν τις γνώσεις τους, να αφήσουν ελεύθερη τη φαντασία και την εφευρετικότητά τους. Για την καλύτερη εκπαιδευτική αξιοποίηση κάθε σχολικής επίσκεψης, σχεδιάστηκαν ειδικές διαδρομές γύρω από συγκεκριμένους διδακτικούς στόχους. Κάθε διαδρομή, διάρκειας περίπου 90 λεπτών, είναι σχεδιασμένη για σχολικές ομάδες ως 20-25 μαθητών.

Για την καλύτερη προετοιμασία της επίσκεψης, το Ιδρυμα Ευγενίδου προγραμματίζει απογευματινές ξεναγήσεις μόνο για εκπαιδευτικούς. Πληροφορίες στα τηλέφωνα 210 9469.641, 210 9469.600.

No comments yet. Be the first.