Το αξίωμα του πολίτη

Πολίτης είναι εκείνος που έχει το δικαίωμα και την υποχρέωση συμμετοχής στα κοινά. Είναι εκείνος που εκλέγει και εκλέγεται, εκείνος που γνωρίζει να κυβερνά και να κυβερνιέται. Κάθε πολίτης που συμμετέχει ενεργά, που εκφέρει δημόσιο λόγο, επηρεάζει τις πολιτικές εξελίξεις. Η έννοια «πολίτης» είναι αξίωμα με απεριόριστη διάρκεια.

Ύψιστη αρετή του πολίτη είναι η ικανότητα του άρχειν και άρχεσθαι. Γι? αυτό είχε και συνεχίζει να έχει μεγάλη σημασία η πολιτική παιδεία, που έχει στόχο τη διάπλαση ελεύθερων και υπεύθυνων πολιτών.

Ο πολίτης εκτός από το «Εγώ» ενδιαφέρεται και για το «Εμείς» προτάσσοντας το γενικό έναντι του ατομικού συμφέροντος. Το ερώτημα είναι: ποιος είναι ικανός να μετέχει στα κοινά και επομένως να ασκεί πολιτική; Όλοι οι πολίτες μπορούν και οφείλουν να συμμετέχουν   στην πολιτική.

Στην σύγχρονη εποχή η ιδιότητα του πολίτη συνδέεται με τη δημιουργία και την εξέλιξη του έθνους-κράτους, από τον 19ο αιώνα και μετά. Η δημιουργία του έθνους-κράτους συνεπάγεται με τη δημιουργία μιας πολιτικής κοινότητας με κοινά χαρακτηριστικά (κουλτούρα, γλώσσα, θρησκεία, ταυτότητα).

Στη σημερινή κοινωνία της πολιτικής αποχής και της πολιτικής απάθειας ζητούμενο είναι ο ενεργός πολίτης. Ενεργός πολίτης δε θεωρείται απλώς ο ενημερωμένος πολίτης, αλλά αυτός που συμμετέχει ενεργά στις δημόσιες υποθέσεις.

Η δημοκρατική πολιτεία ενδιαφέρεται να μορφώσει έναν ελεύθερο, υπεύθυνο και ενεργό πολίτη. Η καλλιέργεια βασικών κοινωνικών και πολιτικών αξιών κρίνεται απαραίτητη γιατί βοηθούν τον μαθητή να διαμορφώσει συνείδηση και συμπεριφορά σύμφωνα με αυτές τις αξίες.