Θουκυδίδης, Γ. 74, "… καὶ ἡ πόλις ἐκινδύνευσε πᾶσα διαφθαρῆναι, εἰ ἄνεμος ἐπεγένετο τῇ φλογὶ ἐπίφορος ἐς αὐτήν"*.
Από πού φυσούσε ο άνεμος;

1η απάντηση
Σύμφωνα με το χάρτη όπου Βορράς είναι η αγορά στην περιοχή της οποίας οι ολιγαρχικοί έβαλαν φωτιά και Νότος η πόλη (χώρα) της Κέρκυρας
και παίρνοντας υπόψη ότι ήταν απόγευμα, άρα θα άρχιζε να έχει περισσότερο αέρα εκείνη την ώρα,
ο αέρας θα φυσούσε από τη θάλασσα, Νοτιοανατολικά προς τα Βορειοδυτικά. Δε θα φυσούσε από τα βόρεια, γιατί αλλιώς θα είχε καεί η Κέρκυρα.
Η.Ζ. (2010-11)

2η απάντηση

Γ.Μ. (2007-08)

Σχόλιο

Το σχολικό βιβλίο έχει λανθασμένο χάρτη (της σύγχρονης Κέρκυρας). Για το θέμα έχει γράψει ο Νίκος Καρύδης, εδώ

("Αρκετές, λοιπόν, φορές επισημάναμε (και "αρμοδίως") τα πολλά σφάλματα του χάρτη της αρχαίας Κέρκυρας (σχολ. βιβλίο, σελ. 310). Παραθέτω εδώ τον ορθό χάρτη. Προέρχεται από το "Αρχαία Κέρκυρα", σελ. 7, εκδ. Υπουργείου Πολιτισμού και ΤΑΠ, Αθήνα 1991".)
Ωστόσο, το σχολικό βιβλίο ξανατυπώνεται με το ίδιο λάθος. Δείτε το χάρτη της αρχαίας Κέρκυρας.