Νέο μακελειό σε αμερικανικό πανεπιστήμιο. Νεκροί έξι φοιτητές και ο νεαρός δράστης

είδηση στην Καθημερινή, 16-02-08

ΣΙΚΑΓΟ. «Άρχισε και τελείωσε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα»... Ντυμένος στα μαύρα, ένας ψηλόλιγνος άνδρας έκανε την εμφάνισή του πίσω από την αυλαία της σκηνής, στην αίθουσα διαλέξεων του Πανεπιστημίου του Βόρειου Ιλινόις (NIU). Έμεναν λίγα λεπτά πριν από το διάλειμμα και οι φοιτητές που τον αντίκρισαν αρχικά πίστεψαν ότι επρόκειτο για φάρσα. Το όπλο που κρατούσε ήταν τεράστιο, «φαινόταν σαν ψεύτικο». Χωρίς να πει λέξη άρχισε να πυροβολεί. Τρομακτικά ψύχραιμος και σιωπηλός, πρόλαβε να προκαλέσει θανάσιμα τραύματα σε τέσσερις φοιτήτριες κι δύο φοιτητές προτού δώσει τέλος και στη δική του ζωή.

Το πέμπτο μακελειό

Το μακελειό, στο εν λόγω πανεπιστήμιο δυτικά του Σικάγο, το απόγευμα της Πέμπτης (την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου) ήταν το πέμπτο στη σειρά, μέσα σε μόλις μία εβδομάδα. Είχαν προηγηθεί οι ένοπλες επιθέσεις σε σχολεία του Οχάιο, της Λουϊζιάνα, του Τενεσί και της Καλιφόρνια, με συνολικό απολογισμό πέντε νεκρούς. Ο δράστης δεν φοιτούσε στο Πανεπιστήμιο του Βόρειου Ιλινόις, φοιτούσε όμως στο παρελθόν και είχε ολοκληρώσει πέρυσι τις σπουδές του στην Κοινωνιολογία, για να μεταφερθεί σε άλλο κρατικό πανεπιστήμιο. Γιατί επέστρεψε, ποιος ο στόχος του και τα κίνητρά του, ουδείς ήταν σε θέση να απαντήσει έως χθες το απόγευμα. Σύμφωνα με μαρτυρίες πυροβόλησε τουλάχιστον είκοσι φορές, ίσως πολύ περισσότερες. Μπροστά στην απειλή, πολλοί φοιτητές άρχισαν να τρέχουν, αναζητώντας την έξοδο, άλλοι έπεσαν στο πάτωμα. Οι μαρτυρίες είναι αντικρουόμενες σχετικά με το αν επέλεξε ή όχι τα θύματά του. «Φαινόταν σαν να γνώριζε ποιον ήθελε να χτυπήσει. Σαν να ήξερε πού να ρίξει τη σφαίρα», περιέγραψε ο φοιτητής Εντουαρντ Ρόμπινσον. «Πυροβολούσε εναντίον του πλήθους, αλλά δεν νομίζω ότι στόχευε εναντίον κάποιου. Ήταν σιωπηλός. Στάθηκε στη σκηνή μπροστά σε όλους και άρχισε να ρίχνει», δήλωσε μια άλλη μάρτυρας, η Σίλα. Αλλά 16 άτομα τραυματίστηκαν και δύο από αυτά νοσηλεύονται σε κρίσιμη κατάσταση. Ο επικεφαλής της αστυνομικής δύναμης του πανεπιστημίου, Τζορτζ Γκέινορ, μίλησε για «χαοτικές και φριχτές εικόνες» και εξήγησε ότι «δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη για τα κίνητρα ακόμη».

Ο δράστης αποφοίτησε από το NIU το 2007 και είχε καθαρό ποινικό μητρώο. Το σώμα του βρέθηκε νεκρό πάνω στη σκηνή, φορτωμένο με τρία όπλα - δύο πιστόλια και την κυνηγετική καραμπίνα με την οποία επιτέθηκε. Με τον πρώτο πυροβολισμό, το ακροατήριο (συνολικά 140 ατόμων) ξέσπασε σε ουρλιαχτά, αλλά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα επικράτησε σιγή. Βλέποντας συμφοιτητές τους να πέφτουν αιμόφυρτοι οι επιζώντες προσπαθούσαν να διαφύγουν, χωρίς να δώσουν στόχο. Ο Κέβιν Μακ Ενερι ήταν πεσμένος στο πάτωμα και σερνόταν προς την έξοδο. «Αυτό ήταν», σκέφτηκε. «Ηλθε η ώρα να πεθάνω»... «Ένα κορίτσι χτυπήθηκε στο μάτι, ένα άλλο παιδί στο πόδι», περιέγραψε. Το νέο κυκλοφόρησε πολύ γρήγορα μέσω κινητών τηλεφώνων. Η ιστοσελίδα του σχολείου είχε ανακοινώσει την είδηση μέσα σε 20 λεπτά και οι πύλες του πανεπιστημίου είχαν σφραγιστεί στο πλαίσιο μέτρων ασφαλείας που ελήφθησαν μετά το περσινό μακελειό σε σχολείο της Βιρτζίνια με 32 νεκρούς. Συντετριμμένος ο πρόεδρος του NIU, Τζον Πίτερς, αναγνώρισε ότι «πρόκειται για τραγωδία», και ότι «κάναμε ό, τι μπορούσαμε μόλις το μάθαμε». Ο ίδιος σημείωσε ότι ούτως ή άλλως τα μέτρα ασφαλείας ήταν αυξημένα λόγω των πρόσφατων περιστατικών και τόνισε: «Δεν ξέρω κανένα σχέδιο που θα μπορούσε να αποτρέψει αυτή την τραγωδία»... «Μόνο εάν τους κλειδώναμε όλους απ’ έξω, θα προστατεύαμε αυτούς τους ανθρώπους».

1.       Να συντάξεις περίληψη του κειμένου σε εκατό (100) περίπου λέξεις.

Για να βοηθηθείς, πριν γράψεις την περίληψη φρόντισε να απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα:

α) ποιο είναι το θέμα του κειμένου;

β) ποια είναι η άποψη της συγγραφέα;

γ) για ποιο λόγο γράφει το κείμενο;

δ) τι είδος κείμενο είναι;

2.       Τα ειδησεογραφικά κείμενα έχουν τη μορφή ανεστραμμένης πυραμίδας. Ισχύει αυτό στο συγκεκριμένο κείμενο; Τεκμηρίωσε την απάντησή σου.

3.       Να εξηγήσεις για ποιο λόγο επιλέγεται η συγκεκριμένη σειρά των λέξεων στην παρακάτω περίοδο από το κείμενο: «Ντυμένος στα μαύρα, ένας ψηλόλιγνος άνδρας έκανε την εμφάνισή του πίσω από την αυλαία της σκηνής, στην αίθουσα διαλέξεων του Πανεπιστημίου του Βόρειου Ιλινόις (NIU)».

4.       Για ποιο λόγο έχουμε πολλές φράσεις μέσα σε εισαγωγικά;

5.       Στο κείμενο διαπλέκονται η είδηση το σχόλιο και το ξένο σχόλιο. Ισχύει αυτή η διαπίστωση;

6.       Να μετατραπεί η σύνταξη σε παθητική: «Ο ίδιος σημείωσε ότι ούτως ή άλλως τα μέτρα ασφαλείας ήταν αυξημένα λόγω των πρόσφατων περιστατικών».

7.       Η είδηση αναφέρεται σ’ ένα ακραίο περιστατικό βίας. Ωστόσο, δεν ερμηνεύει τις αιτίες που οδηγούν σε τέτοια φαινόμενα. Γράφεις ένα κείμενο που θα δημοσιευτεί στη σχολική εφημερίδα και προσπαθείς να εμβαθύνεις στα αίτια τέτοιων βίαιων περιστατικών. (400 λέξεις)

Αποτελέσματα αξιολόγησης του κειμένου, από το http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/foreign/tools/readability/index.html

Δείκτες Αναγνωσιμότητας

Αριθμός προτάσεων 32