επαναληπτικό διαγώνισμα

το προσφυγικό ζήτημα στην Ελλάδα (σελ. 138-169)

ΟΜΑΔΑ Α΄

Α.1. Να προσδιορίσετε, αν το περιεχόμενο των ακόλουθων προτάσεων είναι σωστό ή όχι, γράφοντας στο τετράδιό σας την ένδειξη Σωστό ή Λάθος δίπλα στον αριθμό που αντιστοιχεί στην κάθε πρόταση.

1.       Τον Ιούνιο 1914 ιδρύθηκε η ΕΑΠ για να ρυθμίσει τα σχετικά με την ανταλλαγή. (ο139)

2.       Μέχρι και το 1920 είχαν έρθει στην Ελλάδα περίπου 800.000 πρόσφυγες. (ν140)

3.       Η «Πατριαρχική Επιτροπή» μερίμνησε για την εγκατάσταση των προσφύγων στη Μακεδονία και τη Θράκη. (ο143)

4.       Η «Υπηρεσία Παλιννοστήσεως και Περιθάλψεως» υπαγόταν στην «Ύπατη Αρμοστεία Σμύρνης» και βοηθούσε όσους επέστρεφαν να αποκατασταθούν στα σπίτια τους. (ν143)

5.       Αμέσως μετά την Μικρασιατική Καταστροφή κατέφυγαν στην Ελλάδα και οι κάτοικοι της Ανατολικής Θράκης. (ο146)

6.       Οι πρόσφυγες ελπίζαν ότι θα γυρίσουν στα σπίτια τους ακόμη και μετά τη Συνθήκη της Λοζάνης. (ο149)

7.       Η Μικτή Επιτροπή Ανταλλαγής ιδρύθηκε στην Κωνσταντινούπολη με βάση το άρθρο 11 της Σύμβασης της Λοζάνης. (ν152)

8.       Η ΕΑΠ ιδρύθηκε το 1918 και λειτούργησε μέχρι το τέλος του 1930. (ο153+155)

9.       Στην περίπτωση της αγροτικής αποκατάστασης των προσφύγων δίνονταν σπίτια με τίτλους πλήρους κυριότητας. (ο157)

10.    Μετά τη διάλυση της ΕΑΠ ανέλαβε η Αγροτική Τράπεζα την είσπραξη των χρεών από τους πρόσφυγες. (ν157)

Μονάδες 10

Α.2. Να αποδώσετε με συντομία το περιεχόμενο των πιο κάτω ιστορικών όρων (όλα από πανελλαδικές):

α. Τάγματα εργασίας. (σελ. 139)

β. Πατριαρχική Επιτροπή. (σελ. 142-143)

γ. «Σύμφωνο περί αμοιβαίας μεταναστεύσεως μεταξύ Ελλάδος και Βουλγαρίας». (σελ. 140)

Μονάδες 15

Α.3. Ποια μέσα διέθεσε στην Ε.Α.Π. (Επιτροπή Αποκατάστασης Προσφύγων) η ελληνική κυβέρνηση για την αποκατάσταση των προσφύγων; (σελ. 153)

Μονάδες 8

Α.4. Με ποιους τρόπους υποκινήθηκε και μεθοδεύτηκε ο πρώτος διωγμός τους πρώτους μήνες του 1914 (ως τον Μάιο 1914) εναντίον των Ελλήνων της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας; (σελ. 138)

Μονάδες 8

Α.5. Για ποιους λόγους δόθηκε προτεραιότητα στην εγκατάσταση προσφύγων στη Μακεδονία και στη Δυτική Θράκη; (σελ. 154)

Μονάδες 7

ΟΜΑΔΑ Β΄

Β1. Αξιοποιώντας το παρακάτω κείμενο και τις ιστορικές σας γνώσεις να απαντήσετε στο ερώτημα: ποιες είναι οι προθέσεις του Ελ. Βενιζέλου για τις σχέσεις Ελλάδας – Τουρκίας και ποιες είναι οι μεταγενέστερες εξελίξεις μετά την υπογραφή των σχετικών Συμφωνιών; (σχολικό βιβλίο σελ. 161-162, «Οι μεταγενέστερες εξελίξεις… και του 1933»)

Καθ’ ην στιγμήν ο ελληνικός λαός μου αναθέτει με μεγάλην πλειοψηφίαν την διακυβέρβησιν του δια μία περίοδον τεσσάρων ετών, οφείλω να σας διαβεβαιώσω περί της ζωηράς επιθυμίας μου να συντελέσω εις την ρύθμισιν των σχέσεων μεταξύ των δύο χωρών μας, η οποία θα τους εξασφάλιζε στενήν φιλίαν, επιβεβαιουμένην δι’ ενός συμφώνου φιλίας, μη επιθέσεως και διαιτησίας, περιεχομένου όσο το δυνατόν ευρύτερου. Έχω πλήρη συνείδησιν του γεγονότος ότι η Τουρκία δεν έχει βλέψεις επί των εδαφών μας και μοι εδόθη χιλίας φοράς κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου η ευκαιρία να δηλώσω δημόσια ότι η Ελλάς ουδεμία έχει βλέψιν επί των τουρκικών εδαφών, αποδεχομένη τας Συνθήκας της Ειρήνης ειλικρινώς και ανεπιφυλάκτως.

Επιστολή του Ελ. Βενιζέλου προς τον Τούρκο πρωθυπουργό Ισμέτ Ινονού (Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τ. ΙΕ΄, σελ. 354

Μονάδες 25

Β2. Αξιοποιώντας το παρακάτω κείμενο και τις ιστορικές σας γνώσεις να περιγράψετε την αγροτική αποκατάσταση σε σχέση με τα καλλιεργούμενα εδάφη που παραχωρήθηκαν στους πρόσφυγες. (σχολικό βιβλίο σελ. 156-157, «Η αγροτική αποκατάσταση… λιπάσματα και ζώα»)

Στις βόρειες επαρχίες πρώτα εποικίστηκαν οι καπνοπαραγωγικές και οι εύφορες ή αραιοκατοικημένες περιοχές. Στη Μακεδονία, οι περισσότεροι πρόσφυγες εγκαταστάθηκαν στην Ανατολική και την Κεντρική Μακεδονία. Εκεί αναπλήρωσαν τα δημογραφικά κενά, τα οποία είχαν δημιουργήσει οι απώλειες των πολέμων στους ενήλικες άνδρες – το πιο σημαντικό τμήμα του ενεργού πληθυσμού – και στη συνέχεια, η αναχώρηση των μουσουλμάνων καλλιεργητών.

Έ. Κοντογιώργη, «Η αποκατάσταση, 1922-1930». Στο Ιστορία νέου ελληνισμού, Ελληνικά Γράμματα, τ. 7, σελ. 107

Μονάδες 25