Υγιεινό κολατσιό στο σχολείο

• Τοστ ή σάντουιτς με άπαχο τυρί και λαχανικά, όπως ντομάτα και μαρούλι (αποφεύγουμε τα αλλαντικά γιατί αλλοιώνονται από τη ζέστη).
    • Αραβική πίτα με τυρί.
    • Σπιτική τυρόπιτα, σπανακόπιτα, κοτόπιτα που θα έχουμε φτιάξει με αγνά υλικά και όσο μπορούμε άπαχα.
    • Σπιτικό burger. Με μπιφτέκι γαλοπούλας που δεν αλλοιώνεται και τυρί light.
    • Σπιτικό κέικ με αλεύρι ολικής άλεσης και ξηρούς καρπούς για τη σωστή διατροφική υποστήριξη. Οι ξηροί καρποί είναι το διατροφικό θαύμα της φύσης.

Σοκαλάτα ή μήλο;

Στην ουσία δεν υπάρχει δίλημμα. Ολες οι τροφές έχουν τη θέση τους στη διατροφή μας. Αυτό που πρέπει να ξέρουν οι γονείς είναι να κρατούν το μέτρο και να δίνουν προτεραιότητα σε τροφές που μπορούν να προσφέρουν μια έξτρα βοήθεια στα παιδιά.Με καλό «πότισμα» και «λίπασμα» γλυκόζης το μυαλό των μαθητών μπορεί να αποδώσει καλύτερα, ενώ δεν είναι λίγες οι τροφές που μπορούν να προσφέρουν ενέργεια και ευεξία, απαραίτητες στη μαθησιακή διεργασία.

Διατροφή και Μάθηση

Για καλύτερη μάθηση χρειάζεται ένα ευρύ φάσμα τροφίμων στα πλαίσια μιας ισοζυγισμένης διατροφής. Η υγιεινή διατροφή του παιδιού για καλύτερη σχολική απόδοση πρέπει να περιέχει ζυμαρικά, ψωμί με κατά προτίμηση αλεύρι ολικής αλέσεως, φρούτα, λαχανικά και όσπρια. Οι πρωτεΐνες καλής ποιότητας από αυγό, κρέας και ψάρι προσφέρουν αμινοξέα για τη σύνθεση νέων πρωτεϊνών που χρειάζεται ο οργανισμός του παιδιού. Οι φυσικές τροφές περιέχουν όχι μόνο βιταμίνες αλλά και χρήσιμα στοιχεία που δρουν σε συνέργια με τις βιταμίνες προσφέροντας περισσότερα στον εγκέφαλο, στη μνήμη, στη μάθηση και σε άλλες λειτουργίες του σώματος.

Το σχολείο μου

Το σχολείο μου είναι το Μανιάειο 6ο Δημοτικό Σχολείο Καλύμνου. Πρόκειται για ένα ιδιαίτερα σύγχρονο σχολείο, σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα, καθώς διαθέτει τεχνολογικά εξοπλισμένα μέσα διδασκαλίας για να καλύψει τις ανάγκες μαθητών και δασκάλων. Το διδακτικό προσωπικό απαρτίζεται από έμπειρους και δραστήριους εκπαιδευτικούς που εφαρμόζουν καινοτόμα προγράμματα και δράσεις για τη βελτίωση της σχολικής μονάδας. Τέλος, στο σχολείο επικρατεί πνέυμα συνεργασίας και αλληλουποστήριξης κάτι που είναι ιδιαίτερα σημαντικό καθώς το θετικό κλίμα επηρεάζει θετικά την εκπαιδευτική διαδικασία.

Hostgator Coupon | wartrol