Βιογραφικό

xarisΟ Χαράλαμπος Συργιάννης γεννήθηκε στη Στουτγάρδη της Γερμανίας. Αποφοίτησε από το τμήμα Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Ηλεκτρονικών Μηχανικών της ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ. Πήρε το μεταπτυχιακό του  δίπλωμα από το  Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ), από το τμήμα Ανθρωπιστικών Σπουδών (Εκπαίδευση Ενηλίκων). Η διπλωματική εργασία έχει θέμα «Η αξιοποίηση της ενηλικιότητας στην εκπαίδευση των ενήλικων πολιτών με αναπηρία». Είναι μέλος της Ομοσπονδίας Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης (ΟΛΜΕ) καθώς και της Ένωσης Τεχνολόγων Εκπαιδευτικών (ΕΤΕ).

Αρχικά εργάσθηκε ως τεχνικός πληροφορικής στον ιδιωτικό τομέα, και εκπαιδευτής πληροφορικής σε ιδιωτικό εκπαιδευτικό οργανισμό. Από το 1998 μέχρι σήμερα, ως εκπαιδευτικός Ηλεκτρονικής και Τεχνολογίας, υπηρέτησε σε όλες τις βαθμίδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ασχολείται με την εκπαίδευση ενηλίκων (εκπαιδευτής με πιστοποίηση ΕκεΠις) και την κατάρτιση (εκπαιδευτής ΙΕΚ).

Από το 2006 μέχρι το 2011 υπηρέτησε ως σύμβουλος στο Γραφείο Επαγγελματικού Προσανατολισμού Κρεμαστής( Γρα.Σ.Ε.Π.) συμμετέχοντας σε δράσεις όπως το πρόγραμμα "Καλλιρόη" σε συνεργασία με το ΑΠΘ και σε Επιμορφωτικό Σεμινάριο Επιμορφωτών/-τριών-Μεντόρων με το ΚΕΘΙ.

Από το 2011 υπηρετεί ως υποδιευθυντής στο Γυμνάσιο Κρεμαστής Ρόδου.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στην διδακτική της Εκπαίδευσης Ενηλίκων, στον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό και στο μάθημα της Τεχνολογίας στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Έχει δημοσιεύσει, μόνος του ή με άλλους, άρθρα σχετικά με τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα σε βιβλία και περιοδικά.

Συγγραφικό έργο

Ο ρόλος μας ως εκπαιδευτές ενηλίκων σήμερα στο πλαίσιο των συνεχών αλλαγών που συμβαίνουν σε οργανισμούς, ομάδες και άτομα», Περιοδικό «Δια Βίου», 2006

Βιολογικές καλλιέργειες», Εργασία στα πλαίσια περιβαλλοντικού προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων, 2005

«Φροντίζω τον εαυτό μου, τρέφομαι υγιεινά», Πρακτικά ημερίδας προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, ISBN:978-960-98395-0-1, 2008