Ελένη Μπενιάτα, Σχολική Σύμβουλος 2ης Περιφέρειας ΠΕ/70 Φθιώτιδας
Ελένη Μπενιάτα, Σχολική Σύμβουλος στη 2η Εκπαιδευτική Περιφέρεια Δημοτικής Εκπαίδευσης Φθιώτιδας.
Πραγματοποίησα τις βασικές σπουδές μου στην Παιδαγωγική Ακαδημία Λαμίας και στο Παιδαγωγικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, (1998).
Εργάζομαι στην Δημόσια Εκπαίδευση (με διετή προϋπηρεσία στην Ιδιωτική Εκπαίδευση) από το 1983.
Η διδακτική μου εμπειρία στη σχολική τάξη περιλαμβάνει 21 συνολικά έτη υπηρετώντας ως δασκάλα ή προϊσταμένη σε σχολεία των Νομών Θεσσαλονίκης, Βοιωτίας, Φθιώτιδας και σε σχολεία της Γερμανίας έχοντας εμπειρία από όλους τους τύπους σχολείων: ολιγοθέσια ? πολυθέσια και σχολεία «Μητρικής Γλώσσας».
Από το 2007 υπηρετώ στη 2η περιφέρεια της Φθιώτιδας ως Σχολική Σύμβουλος.
Οι ακαδημαϊκές μου σπουδές περιλαμβάνουν:
Έχω ενταχθεί μετά από την ανάλογη επιμόρφωση και πιστοποίηση στα παρακάτω Μητρώα Επιμορφωτών:
Η εμπειρία που διαθέτω σε διάφορες μορφές εκπαίδευσης ενηλίκων και πρωτίστως στην εκπαίδευση εκπαιδευτικών υπερβαίνει τις 1000 ώρες διδασκαλίας.
Τα ερευνητικά/επιστημονικά μου ενδιαφέροντα εστιάζονται κατά κύριο λόγο στο σχεδιασμό μαθησιακών περιβαλλόντων προσανατολισμένων στη σύγχρονη προοπτική των Αναλυτικών Προγραμμάτων διεθνώς για επιστημονικά και τεχνολογικά εγγράμματους πολίτες. Προς αυτή την κατεύθυνση ασχολήθηκα με το σχεδιασμό καινοτόμων διδακτικών προσεγγίσεων & την ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού για όλα τα γνωστικά αντικείμενα με δραστηριότητες που στοχεύουν στην καλλιέργεια της κριτικής και δημιουργικής σκέψης των μαθητών. Το εκπαιδευτικό υλικό περιλαμβάνει επί μέρους εκπαιδευτικές δραστηριότητες, σχέδια μαθήματος, εκπαιδευτικά σενάρια και ολοκληρωμένες διαθεματικές διδακτικές σειρές (project), με έμφαση στην καλλιέργεια δεξιοτήτων επιχειρηματολογίας, επίλυσης προβλημάτων και λήψης απόφασης.
Συμμετείχα επίσης, μετά από διαγωνισμό που προκήρυξε το Ερευνητικό Ακαδημαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών, (Ε.Α.Ι.Τ.Υ), σε δύο ομάδες δημιουργίας ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού με τη μορφή ολοκληρωμένων εκπαιδευτικών πακέτων για την ενσωμάτωση & παιδαγωγική αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Οι εργασίες μου στους παραπάνω τομείς έχουν ανακοινωθεί και δημοσιευθεί σε βιβλία, σε πανελλήνια συνέδρια και σε επιστημονικά περιοδικά.
Παράλληλα, παρακολουθώ & ενημερώνομαι από τη σχετική βιβλιογραφία για τις σύγχρονες εξελίξεις στις επιστήμες της αγωγής, συμμετέχω σε επιμορφωτικά σεμινάρια, ερευνητικά προγράμματα και συνέδρια που αφορούν την επαγγελματική μου εξέλιξη.