ΟΡΓΑΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΣΗΣ

Βολτάμετρο τύπου Hoffmann
(Hoffmann's voltameter )

Γυάλινη συσκευή, κατάλληλη για την επίδειξη της χημικής σύστασης του νερού και την μελέτη του ηλεκτροχημικού ισοδυνάμου του υδρογόνου μέσω της ηλεκτρολυτικής διάσπασης του νερού.
Συγκρατείται κατακόρυφα σε βάση με ορθοστάτη.
Συνοδεύεται με ηλεκτρόδια πλατίνης και άνθρακα, που προσαρμόζονται στο κάτω μέρος της συσκευής. Τάση λειτουργίας 6- 12 VDC, με ρεύμα 0.5 Α

Συσκευή γαλβανοπλαστικής
(Current chemical effect demonstrator)

Αποτελείται: από γυάλινη λεκάνη, δύο αναρτήσεις για τα ηλεκτρόδια, και τέσσερα ηλεκτρόδια (ένα Zn, ένα Cu, δύο Pb )
Χρησιμεύει:
α. για την πραγματοποίηση και μελέτη του ηλεκτροχημικού στοιχείου,
β. για την πραγματοποίηση και μελέτη του συσσωρευτή, και
γ. για την πραγματοποίηση επιμετάλλωσης, (επιχάλκωσης) ή γαλβανοπλαστικής.
Τάση λειτουργίας 0.5 - 1.5 V συνεχής

Τροφοδοτικό χαμηλών και υψηλών τάσεων
(Low and high voltage power supply)

Ειδικής κατασκευής εκπαιδευτικό τροφοδοτικό για την τροφοδοσία συσκευών πού απαιτούν συγχρόνως και χαμηλές και υψηλές τάσεις.
Παρέχει σταθεροποιημένες συνεχείς τάσεις ρυθμιζόμενες από 0 – 5 V/2 Α, από 0 – 30 V/5 Α και από 0 – 500 V/10 mA.
Επίσης εναλλασσομένη τάση 6.3 V/2 A για τα νήματα.
Ο πίνακας χειρισμού φέρει τον διακόπτη εκκινήσεως ON-OFF, τις κατάλληλες ενδεικτικές λυχνίες και τις απαιτούμενες μπόρνες για τις απαιτούμενες συνδέσεις.
Επίσης φέρει βολτόμετρο και αμπερόμετρο.
Το όργανο διαθέτει ηλεκτρονική προστασία από υπεροδήγηση.
Τροφοδοσία 230 VAC – 50 Hz

Εργαστηριακό τροφοδοτικό
(Laboratory power supply unit )

Ψηφιακό Εργαστηριακό τροφοδοτικό απολύτως σύγχρονης τεχνολογίας, κατάλληλο για κάθε Σχολικό εργαστήριο.
Παρέχει τάσεις συνεχείς (DC), απολύτως σταθεροποιημένες, με εξομάλυνση και με κύκλωμα περιοριστού ρεύματος.
Ο πίνακας χειρισμού διαθέτει τον διακόπτη εκκινήσεως ON - OFF, ενδεικτικές λυχνίες, δύο ψηφιακές οθόνες, (μία για τάση και μία για ρεύμα), και τέσσερα ρυθμιστικά ποτενσιόμετρα για αδρή και μικρομετρική ρύθμιση και τάσης και ρεύματος.
Επίσης τρεις μπόρνες ασφαλείας παροχής.
Τάσεις παροχής 0 - 30 Volts. Ρεύμα 0 - 5 Α.
Τροφοδοσία 230 VAC - 50 Ηz

Διπλό (Συμμετρικό) ψηφιακό τροφοδοτικό

Ειδική κατασκευή με δυνατότητα ταυτόχρονης διπλής εξόδου τάσεων από -30 -0 - +30 Volts.
Με τα ίδια ακριβώς στοιχεία του

Εργαστηριακό τροφοδοτικό απλό
(Laboratory power supply, simple)

Αποκλειστικά για Σχολική χρήση
Ιδιαίτερα απλή και ανθεκτική κατασκευή, κατάλληλο για την άσκηση των μαθητών στο Σχολικό εργαστήριο.
Παρέχει τάσεις:
Α. 2, 4, 6, 8, -24  V AC -DC για 5Α
Β. 6, 9, 12 V DC σταθεροποιημένο για 1 Α
Διαθέτει ηλεκτρονική ασφάλεια από υπεροδήγηση.
Τάση τροφοδοσίας 230 VAC - 50Hz

Γεννήτρια χαμηλών συχνοτήτων
(Low frequency signal generator model JXD-11)

Αναλογική, εργαστηριακή γεννήτρια χαμηλών (Ακουστικών) συχνοτήτων, πολύ απλή στην χρήση, χαμηλού κόστους, κατάλληλη για την άσκηση των μαθητών στο Σχολικό εργαστήριο.
Ηλεκτρονική συσκευή που παρέχει καθαρές ημιτονικές, τετραγωνικές και τριγωνικές κυματομορφές και παλμούς.
Περιοχή συχνοτήτων 5 Hz – 550 kHz
Διαθέτει δύο αναλογικά όργανα μετρήσεων.
Τροφοδοσία με ρεύμα 230 VAC -50 Hz
Συνοδεύεται με ζεύγος απλών ηλεκτροδίων