^Επιστροφή στην αρχή

Υποδομή

Δανειστική Βιβλιοθήκη

Εικόνα από την βιβλιοθήκη

Η σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.Τα βιβλία προέρχονταν από αγορές και από δωρεές γονέων, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας.

Εργαστήριο πληροφορικής

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί στην αίθουσα γωνιά του υπολογιστή εξοπλισμένη με σταθερό υπολογιστή. Επιπλέον για τις ανάγκες των μαθημάτων διατίθονται περιφερειακές συσκευές, όπως εκτυπωτής, σκάνερ και βιντεοπροβολέας.

News Flash

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ-ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 1η Τ.ΟΜ.Υ ΣΤΟ 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΡΤΑΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ-ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 1Η Τ.ΟΜ.Υ ΣΤΟ 12Ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΡΤΑΣ

Στο πλαίσιο της συνεχούς ανάπτυξης ποιοτικών υπηρεσιών Πρωτοβάθμιας φροντίδας Υγείας η ομάδα Υγείας 1η Τ.Ο.Μ.Υ Άρτας οργάνωσε και υλοποίησε δράση στο 12ο Νηπιαγωγείο με θέμα «Υγιεινή διατροφή». Η δράση περιλαμβάνει μια σειρά επισκέψεων, παρουσίασης της υγιεινής διατροφής και ανάλυση της διατροφικής πυραμίδας. Ως διατροφικό εργαλείο ανατροφοδότησης χρησιμοποιήθηκε υλικό(Διατροφική Πυραμίδα,     στην οποία τα παιδιά προσπάθησαν να τη στήσουν. Επίσης υπήρχε υλικό σε δύο μακέτες που και σε αυτές τα παιδιά διέκριναν και ταξινόμησαν τα υγιεινά και τα ανθυγιεινά τρόφιμα).

Τα παιδιά και των δυο τμημάτων του νηπιαγωγείου μας συνεργάστηκαν με το προσωπικό του Τ.ΟΜ.Υ και συμμετείχαν σε όλη την διάρκεια της δράσης. Έγινε διάλογος με πολλές ερωτήσεις και προβληματισμούς και μοιράστηκαν βραβεία σε όλα τα παιδιά.

Με το τέλος της παρουσίασης η δράση περιλάμβανε το δεύτερο σκέλος της οργάνωσης το προληπτικό έλεγχο των βιβλιαρίων υγείας των νηπίων.

Στόχος της δράσης αυτής ήταν να ελεγχθεί η εμβολιαστική κάλυψη των παιδιών και να γίνουν οι κατάλληλες παραπομπές σε περιπτώσεις που αυτό κριθεί απαραίτητο ώστε να μη υπάρξει ανεμβολίαστο παιδί.

Στις ανωτέρω δράσεις συμμετείχε ο Παιδίατρος του Τ.ΟΜ.Υ Χαραλάμπης Μιχαήλ

Οι επισκέπτριες Υγείας του Τ.ΟΜ.Υ , Γιαννάκου Αφροδίτη και η Μπαλαούρα Ελένη-Ελεάνα.

ΟΙ Νηπιαγωγοί του 12ου Νηπιαγωγείου Άρτας Αγγέλης Αλέξανδρος και η Αικατερίνη Μήτση.

Ο Τ.ΟΜ.Υ. είναι μονάδα οικογενειακής Ιατρικής με εγγεγραμμένο πληθυσμό ευθύνης.

Παρέχουν Δωρεάν Υπηρεσίες Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας με έμφαση σε κοινοτικές δράσεις στον γενικό πληθυσμό.

Στόχος είναι η δημιουργία ηλεκτρονικού φακέλου υγείας με πλήρες Ιατρικό ιστορικό.

Γίνονται εγγραφές παιδιών ασφαλισμένων και μη της ευρύτερης περιοχής του Δήμου Αρταίων.