ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Ταχ. Δ/νση : Ανδρέα Παπανδρέου 37
Τ.Κ. – Πόλη : 151 80 – Μαρούσι
Ιστοσελίδα : http://www.minedu.gov.gr
Πληροφορίες : Βάρλα Ά. (Δ.Ε.)
Παπαδοπούλου Χ. (Δ.Ε.)
Λυμπεροπούλου Φ. (Ε.Α.Ε.)
Μαραγκού Ο. (Ε.Ε.)
Δεσποίνη Φ. (Π.Ε.)
Τηλέφωνο : 210-34.43.272 (Δ.Ε.)
Fax : 210-34.43.390

Μαρούσι, 07/01/2020
Αριθμ. Πρωτ. : Φ15/826/Δ2

ΠΡΟΣ:                 1. Περιφερειακές Διευθύνσεις Π.Ε. & Δ.Ε.
της χώρας. Έδρες τους.
2. Γραφεία Συντονιστών Εκπ/κού Έργου
(μέσω των Περιφερειακών Διευθύνσεων
Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας)
3. Διευθύνσεις Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας.
Έδρες τους.
4. Δημόσιες και Ιδιωτικές
Σχολικές Μονάδες Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας
(μέσω των οικείων Διευθύνσεων Π.Ε. και
Δ.Ε. της χώρας)
5. Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή
Τεχνών και Επαγγελμάτων
ΚΟΙΝ:          ΕΔΙΦΕΤ – Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής
και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας
Τμήμα Φυσικής – Σχολή Θετικών Επιστημών –
Α.Π.Θ.
Υπόψη κ. Πολάτογλου Χαρίτωνα

ΘΕΜΑ: «ST3dM. 2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης από το ΕΔΙΦΕΤ – Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. – σχ. έτος 2019-2020».
Σχετικό έγγραφο: το με αρ. πρ. 191474/Δ2, Δ1/05-12-2019 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Απαντώντας στην από 29-06-2019 αίτηση του ΕΔΙΦΕΤ – Εργαστηρίου Διδακτικής της Φυσικής και
Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Τμήματος Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και τα συνημμένα σε αυτή, που αφορά σε έγκριση του «ST3dM. 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης», σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 49/29-11-2019 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνεται η διοργάνωση και διεξαγωγή του εν λόγω Διαγωνισμού, για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. σχολικού έτους 2019-2020.
Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός διεξάγεται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας του Εργαστηρίου Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας για την εισαγωγή της εκπαιδευτικής πολιτικής STEΑM (Science-Technology-Engineering-Art-Mathematics) στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Συγκεκριμένα ο φετινός διαγωνισμός κινείται γύρω από το πιο απλό και ταυτόχρονα το πιο πολύτιμο υλικό στον κόσμο μας. Το νερό μέσα από τις επιλεγμένες θεματολογίες μπορεί να δείξει την πολυπλοκότητα που το περιβάλλει.
Μέσω του διαγωνισμού οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες κατά την διάρκεια της προετοιμασίας τους δημιουργούν ομάδες, μαθαίνουν να επικοινωνούν και να συνεργάζονται. Μέσα από τις νέες τεχνολογίες ερευνούν αντικείμενα της παράδοσης, αναπτύσσουν δεξιότητες της τέχνης με χρήση ανακαλυπτικής-διερευνητικής μάθησης, και τη δημιουργική εμπλοκή των εκπαιδευόμενων στην τελική δημιουργία.
Επισημαίνεται ότι η υλοποίηση του ανωτέρω διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί με τις εξής απαραίτητες προϋποθέσεις:
(α) Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στον διαγωνισμό να είναι προαιρετική και να μην επιφέρει καμία οικονομική επιβάρυνση στους μαθητές/τριες ή στο σχολείο.
(β) Η συμμετοχή και η ενημέρωση των μαθητών/τριών να πραγματοποιούνται κατόπιν συνεννόησης με τη Δ/νση και τον Σύλλογο Διδασκόντων/ουσών των σχολείων, απαραίτητη προϋπόθεση η μη παρακώλυση του σχολικού προγράμματος.
(γ) Να καθορισθεί υπεύθυνος/η εκπαιδευτικός που θα αναλάβει την προετοιμασία και επίβλεψη των διαγωνιζομένων μαθητών/τριών, σε όλα τα στάδια και τις δράσεις του διαγωνισμού.
(δ) Η προετοιμασία των διαγωνιζομένων ομάδων να γίνεται εκτός διδακτικού ωραρίου ώστε να μην παρακωλύεται το σχολικό πρόγραμμα και με ευθύνη του/της εκπαιδευτικού που έχει οριστεί ως υπεύθυνος/η για τον διαγωνισμό.
(ε) Ο φορέας διοργάνωσης να αναλάβει όλη τη διαδικασία υλοποίησης του διαγωνισμού και να διασφαλίσει τα προσωπικά δεδομένα των συμμετεχόντων/ουσών.
(στ) Ο φορέας διοργάνωσης να εξασφαλίζει τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών.
(ζ) Ο διαγωνισμός να μην εμπλέκεται με την προώθηση εμπορικών προϊόντων και να μην υπάρξουν έσοδα για τον φορέα που προκηρύσσει τον διαγωνισμό ή για άλλους (με εμπορία, διαφήμιση, κ.λπ.), η δε χρήση των έργων να γίνει μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς.
(η) Η προσκόμιση Υπεύθυνης Δήλωσης από τον/την ασκούντα/ούσα την επιμέλεια του μαθητή/της μαθήτριας, ότι δέχεται ο/η μαθητής/τρια να συμμετέχει στον διαγωνισμό και ότι συμφωνεί με τους όρους της προκήρυξης.
Για τη μετακίνηση των μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν ισχύουν οι διατάξεις της υπ΄αριθμ. 33120/ΓΔ4/28-02-2017 (Β΄ 681) Υ.Α. με θέμα «Εκδρομές-Εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και μαθητριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».
Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στο ΕΔΙΦΕΤ – Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Τμήματος Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στο τηλέφωνο: 2310-998035 και 6977179801 (κ. Πολάτογλου Χαρίτων), στο e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. και στην ιστοσελίδα:
http://edifet.web.auth.gr/ .
Επισυνάπτεται η Προκήρυξη του Διαγωνισμού με αναλυτικές πληροφορίες για τη συμμετοχή.
Σημειώνεται ότι η μετακίνηση και η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στον εν λόγω μαθητικό διαγωνισμό θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.
Τέλος, σημειώνεται ότι η μετακίνηση και η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στον εν λόγω μαθητικό διαγωνισμό θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.
Παρακαλούμε να ενημερώσετε τα σχολεία της αρμοδιότητάς σας.
Συνημμένα: 1 ηλεκτρονικό αρχείο (Επικαιροποιημένη Προκήρυξη)

Η ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΣΟΦΙΑ ΖΑΧΑΡΑΚΗ