ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Κατασκευή διαδραστικών ιστοσελίδων με την εφαρμογή JQuiz του Hot Potatoes

Στο πλαίσιο της Ημερίδας Επιμόρφωσης στις Νέες Τεχνολογίες με Σύγχρονο και Ασύγχρονο Τρόπο, που διοργανώθηκε από το Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στις 14 Δεκεμβρίου 2013.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ: Μπορείτε εδώ να κατεβάσετε τα παρακάτω:

• E-book στο οποίο περιγράφεται βήμα προς βήμα η κατασκευή διαδραστικών δραστηριοτήτων σε μορφή ιστοσελίδων με την εφαρμογή JQuiz.

• Συμπιεσμένος φάκελος με τις φωτογραφίες για τη δημιουργία των ιστοσελίδων που περιέχονται ως ασκήσεις στο e-book.

• Το αρχείο με τα κείμενα που χρειάζονται για τη δημιουργία των ιστοσελίδων που περιέχονται ως ασκήσεις στο e-book.

• Συμπιεσμένος φάκελος που περιέχει τις λύσεις των δραστηριοτήτων που περιέχονται στο e-book (αρχεία jqz του JQuiz και αρχεία htm των εξαγόμενων ιστοσελίδων).

• Οδηγίες για την εργασία που υλοποιήθηκε με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης από τους συμμετέχοντες στην ημερίδα.

Κατασκευή διαδραστικών ιστοσελίδων με την εφαρμογή JMatch της σουίτας Hot Potatoes

Στο πλαίσιο της Επιμορφωτικής Διημερίδας "Ψηφιακά εργαλεία του σύγχρονου εκπαιδευτικού", που διοργανώθηκε από το Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στις 19 και 20 Δεκεμβρίου 2014.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ: Μπορείτε εδώ να κατεβάσετε τα παρακάτω:

• Συμπιεσμένος φάκελος που περιέχει τις λύσεις των δραστηριοτήτων που περιέχονται στο e-book (αρχεία jmt του JMatch, αρχεία διαμόρφωσης cfg του JMatch και αρχεία htm των εξαγόμενων ιστοσελίδων).

Εννοιολογικές Αλλαγές & Διδακτική των Μαθηματικών

Τη σχολική χρονιά 2016-17, το Τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ, το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και το Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημιου Θεσσαλονίκης, συνδιοργάνωσαν κύκλο ημερίδων με θέμα τις εννοιολογικές αλλαγές στη διδακτική των μαθηματικών.

1η Ημερίδα

Η πρώτη ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο Τμήμα Μαθηματικών την Πέμπτη, 24-11-2016. Την ημερίδα παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας και της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών του Α.Π.Θ.

Δείτε εδώ το πρόγραμμα, τις παρουσιάσεις και τα video των εισηγήσεων της ημερίδας, καθώς και σχετικό υλικό.

Διδακτική των Μαθηματικών: Σχολικές αναγκαιότητες και πανεπιστημιακές δυνατότητες

Επιμορφωτική Διημερίδα που διοργανώθηκε με τη συνεργασία του Τμήματος Μαθηματικών του ΑΠΘ, του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και του Πρότυπου Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Πραγματοποιήθηκε στο Τμήμα Μαθηματικών στις 19/5/2014.