Διαβάστε:

Παρουσίαση εκπαιδευτικών λογισμικών

Περιοδικό PC MAGAZINE

Α΄φάση προγραμμάτων Κ.Ε.Ε.

Από το Σεπτέμβριο έως και το Δεκέμβριο του 2003, υλοποιήθηκαν στο δήμο Παλλήνης, τα προγράμματα πληροφορικής και αξιοποίησης ελεύθερου χρόνου στα πλαίσια των Κέντρων Εκπαίδευσης Ενηλίκων του Ι.Δ.Ε.Κ.Ε..

Ειδικότερα σε ότι αφορά στα προγράμματα πληροφορικής, λειτούργησαν 5 τμήματα (2 στο 1ο Λύκειο Παλλήνης και 3 στο 2ο Λύκειο). Στα τμήματα αυτά που συμμετείχαν 70 περίπου επιμορφούμενοι κάτοικοι Παλλήνης, διδάχτηκε επεξεργασία κειμένου.

Τα συμπεράσματα από την εφαρμογή των προγραμμάτων παρουσιάστηκαν στην τελετή απονομής των βεβαιώσεων, που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παλλήνης.

Στη β΄φάση της υλοποίησης των προγραμμάτων, προβλέπεται να λειτουργήσουν στο Δήμο 3 συνολικά τμήματα,2 για Excel και ένα για Word.

Η έναρξη λειτουργίας των νέων τμημάτων, τοποθετείται στις αρχές Φεβρουαρίου του 2004.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πιλοτικό πρόγραμμα (Μάιος 2003)

Το Μάιο του 2003, πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριο πληροφορικής του 3ου Δημοτικού Σχολείου Παλλήνης, -πιλοτικά- επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο "Παιδαγωγική αξιοποίηση διαδικτύου-εκπαιδευτικά λογισμικά".

Το πρόγραμμα - συνολικής διάρκειας 14 ωρών-, υλοποιήθηκε από τη Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων, σε συνεργασία με το Δήμο Παλλήνης και την Ένωση Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων.

Σκοπός του προγράμματος, στο οποίο ανταποκρίθηκαν πολύ θετικά οι γονείς, ήταν, η άμβλυνση του χάσματος μεταξύ γονέων και μαθητών, που δημιούργησε η εισβολή των νέων τεχνολογιών όχι μόνον στους καθημερινούς κώδικες επικοινωνίας αλλά και στη μαθησιακή, εκπαιδευτική διαδικασία.

Μέρος του επιμορφωτικού υλικού και φωτογραφίες από το πρόγραμμα,  παρουσιάζονται παρακάτω.

Photos