Disabling the default UI
Ο όρος "mashup" χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά για ένα νέο ρεύμα που δημιουργήθηκε στην ποπ μουσική και αφορούσε στην ψηφιακή μίξη τραγουδιών απο διαφορετικούς καλλιτέχνες και είδη μουσικής.
Αντίθετα με το λογισμικό ανοικτού κώδικα τα mashups συνήθως χρησιμοποιούν μια διεπαφή (API : Application programming interface) η οποία και αναλαμβάνει την επικοινωνία μεταξύ των διαφόρων τεχνολογιών χωρίς να γίνεται τροποποίηση στον κώδικα κάποιας από τις διεπαφές.
Τα κύρια χαρακτηριστικά των mashups είναι:
  • Τα συστατικά τους μπορούν να προέρχονται από εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί ανεξάρτητα η μία από την άλλη χωρίς να υπάρχει πρότερη γνώση της μιας για την άλλη.
  • Κάθε μια από τις εφαρμογές που συνδυάζονται μπορούν να έχουν αναπτυχθεί με διαφορετικές τεχνολογίες.
  • Δε χρειάζεται κάποια ιδιαίτερα πολύπλοκη διαδικασία για την ολοκλήρωση των εφαρμογών.
Υπάρχουν διάφορα είδη mashups τα οποία κατηγοριοποιούνται με βάση το είδος του περιεχομένου που χειρίζονται:
Μapping mashups: Πρόκειται για τις πιο γνωστές εφαρμογές, οι οποίες χρησιμοποιούν χάρτες. Στην περίπτωση αυτή οι άνθρωποι συγκεντρώνουν περιεχόμενο για πράγματα ή δραστηριότητες το οποίο μπορεί να συνδυαστεί με τοποθεσίες πάνω σε ένα χάρτη. Οι εφαρμογές αυτές χρησιμοποιούν μια υπηρεσία παροχής χαρτών (π.χ. Google, Yahoo) συνδυάζοντας δεδομένα με σημεία πάνω στο χάρτη.
Video and photo mashups: Σήμερα στο web υπάρχουν διάφοροι δικτυακοί τόποι που φιλοξενούν video ή φωτογραφίες για κάποιο χρήστη τα οποία μάλιστα περιέχουν και μεταδεδομένα (ποιος πήρε τη φωτογραφία, πότε και που). Αυτό έχει οδηγήσει στη δημιουργία εφαρμογών mashups οι οποίες συγκεντρώνουν τις φωτογραφίες μαζί με άλλες πληροφορίες και τις συνδυάζουν με τα μεταδεδομένα
Search and shopping mashups: Οι εφαρμογές αυτές αφορούν συγκριτικούς καταλόγους μεταξύ προϊόντων αλλά και αναζήτηση για τους διαθέσιμους προμηθευτές. Οι εφαρμογές αυτές προϋπήρχαν των όρων "mashup" και "web 2.0" ωστόσο απέκτησαν άλλο νόημα από τότε που το Amazon και το eBay δημιούργησαν τα δικά τους APIs ώστε οποιοσδήποτε χρήστης να έχει πρόσβαση στο περιεχόμενό τους.
News mashups: Διάφορες πηγές που δημοσιεύουν νέα έχουν χρησιμοποιήσει τεχνολογίες RSS και ATOM (από το 2002) προκειμένου οι επισκέπτες τους να έχουν τα νέα στον υπολογιστή τους ή στον προσωπικό τους δικτυακό τόπο. Οι εφαρμογές αυτού του είδους επιτρέπουν σε ένα χρήστη να συγκεντρώνει νέα από διαφορετικές πηγές προκειμένου να δημιουργήσει την προσωπική του εφημερίδα στο δίκτυο με βάση τα ενδιαφέροντά του.
Στην προσπάθεια της επαφής των μαθητών με τις νέες τεχνολογίες, οι χάρτες που θα κατασκευάζουμε με την βοήθεια των εργαλείων της γεωπληροφορικής θα αποτελούν τη βάση για τη δημιουργία  των χαρτογραφικών mashups.
Οι παρακάτω mashup εφαρμογές θα χρησιμοποιηθούν με τέτοιο τρόπο απο τους μαθητές, ώστε εκτελώντας τα διάφορα σενάρια που τους προτείνονται, όχι μόνο να εξοικειωθούν με τις νέες τεχνολογίες, που αναπτύσονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς, αλλά να κατασκευάσουν και τις δικές τους εφαρμογές.

Αρκουμάνης Παναγιώτης
        Τελευταία νέα

Πρόσφατοι σεισμοί

Ο καιρός στην πόλη μας
Copyright © 2008-2015 Arkoumanis Panagiotis. All Rights Reserved.
Online Users